Senaryosunu Cem Yılmaz’ın yazdığı, yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın yaptığı ”Yahşi Batı” filminin galası yapıldı.

Cem Yılmaz ve Ömer Faruk Sorak ile oyuncular Ozan Güven, Demet Evgar ve Özkan Uğur, Kanyon AVM Cinebonus sinemalarındaki gala gösterimi öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yılmaz, filmlerin konularının bazen evrensel, bazen lokal olabildiğini belirterek, ”Bu, onların kaliteleriyle ilgili fikir vermez. Bir İngiliz, bir Amerikalı da gayret ederse bizim filmlerimizi anlayabileceğini düşünüyorum. Biz nasıl Avatar’ı anlamak için gayret gösteriyorsak… En azından gözlük takıyoruz” diye konuştu.

Tür problemi olmadığını, iyi film yapmaya çalıştığını belirten Yılmaz, eğlenceli bir komedi filmi yaptıklarını söyledi.

Bir gazetecinin, ”Neden hep aynı oyuncuları seçiyorsunuz?” sorusu üzerine Yılmaz, ”Biz henüz birbirimize o kadar da doyamadık. Bizim şu ana kadar 40 film yapmamız lazımdı, ağırdan alıyoruz, işin başındayız” diye espri yaptı.

Bir başka soru üzerine, Mazhar Alanson ile iki film yaptıklarını anımsatan Yılmaz, ”Yine yaparız, eğer sinemayı bırakmadıysa” dedi.

Cem Yılmaz, ”Bazı filmler az bütçeyle çekiliyor, ama büyük bir gişe başarısı yakalıyor. Siz ise maliyetli bir film yaptınız, iyi bir ciro elde edemezseniz hayal kırıklığına uğrar mısınız?” sorusuna, ”Hayır, bu bizim elimizde olan bir şey değil. Fikrinizin ne kadar pahalıya gerçekleşeceğini niyetlendikten sonra öğreniyorsunuz. Bu, filmi yapmamızdan vazgeçirmez. Bu, seyircinin problemi, bizim değil” yanıtını verdi.

Yeni bir film projesi olup olmadığının sorulması üzerine Yılmaz, ”Yeni bir proje var ama bu arkadaşlarla çalışmıyorum” diyerek esprili bir yanıt verdi.

Uğur Yücel’in son filmi ”Ejder Kapanı”nın da vizyona gireceğini anımsatan Yılmaz, işini iyi yapan arkadaşlarına her zaman saygı duyduğunu ve sevdiğini söyledi.

Bir gazetecinin, önümüzdeki günlerde Recep İvedik’in son filminin de vizyona gireceğini belirterek, ”İki filmin gişede yarışacağı söyleniyor” demesi üzerine Yılmaz, ”Bu, bizim dışımızda yaşatılan bir konu. Bu, seyirciyi ilgilendiren bir konu. Bu konuda yorum yapmaya ne boş vaktim var, ne de kafamda yer ayırıyorum. Böyle bir konu yok benim için… Böyle bir rakip, ‘Bu, bunu geçti’ gibi bir konu yok” dedi.

”Ülkenin en komik insanı Cem Yılmaz mı?” şeklindeki soruya Yılmaz, ”Ben, memleketin en komik insanı olmakla ilgili bir yarışma varsa, ona katılmıyorum” yanıtını verdi.
Filmin sadece kovboy filmi olmadığını, başka unsurlar da içerdiğini dile getiren Yılmaz, filme 7 yaş sınırı getirildiğini bildirdi.

Filmin adının anılmasının şahısların anılmasından daha önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, herkesin kabiliyeti ve emeği oranında filme dahil olduğunu, filmlerin bir kıymeti olması için çabaladıklarını anlattı.

Aralarında hiyerarşik bir düzen olmadığını kaydeden Yılmaz, ”Mesela Ozan Güven bir film yapsın da oynayalım diye can atıyoruz. Hepsi birbirinden kıymetli, birbirini ve işini seven insanlarla çalışmak çok güzel” dedi.

Yılmaz, bir gazetecinin ”Nuri Bilge Ceylan, Cannes Film Festivali’nde ‘En İyi Film’ ödülü aldı, Mahsun Kırmızıgül’ün filmi Oscar aday adaylığına seçildi. Sizin böyle bir çabanız olacak mı?” sorusunu şöyle yanıtladı:

”Başka filmlerin yanında komedi filmlerinin işi festivallerde zordur, adaylıkları da nadirdir. Önemli olan iyi film yapmak. Yurt içinde de önemli festivaller var. Bunlar kıymetli şeyler, onları bayındır hale getirelim de benim için Oscar, yayınlandığı zaman televizyondan geç saatlerde izlediğim bir aktivite olarak durabilir.”

Cem Yılmaz, bir soru üzerine, Fatih Akın’ın son filmi ”Soul Kitchen”ı izlemediğini ifade ederek, ”Fatih Akın hepimizin gururu” dedi.

Filmin galasına, Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Pınar ve Yağmur Atacan, Kenan Doğulu‘nun da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı da katıldı.
 

Film 1 Ocak’ta vizyona girecek

Senaryosunu Cem Yılmaz’ın yazdığı, yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın üstlendiği film, 1 Ocak 2010’da vizyona girecek.

Filmde Cem Yılmaz, Ozan Güven, Demet Evgar, Özkan Uğur, Zafer Algöz, Dilek Çelebi, Ferdi Sancar, İştar Gökseven, Demet Tuncer, Kaan Öztop, Mehmet Polat rol alırken, Süleyman Turan, Yılmaz Köksal, Uğur Polat, Cansu Dere, Mazlum Çimen ve Tuncay Özinel konuk oyuncu olarak izleyici karşısına çıkacak.

1800’lü yılların sonunda iki Osmanlı’nın dönemin padişahı tarafından gönderildikleri Amerika görevi sırasında başlarına gelen olayların anlatıldığı komedi Western türündeki film, Türkiye ile aynı anda Almanya, Hollanda, Belçika, İsviçre, Avusturya, Danimarka, İngiltere ve Fransa’da vizyona girecek.