Türkiye Yazarlar Birliği’nin ”2009 yılı, Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri”ne değer bulunanlar açıklandı.

 Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz, düzenlenen basın toplantısında, 29 yıldır kültür, sanat ve düşünce hayatındaki yıl içindeki gelişmelerin değerlendirilerek, yazar, fikir adamı ve sanatçıların ödüllendirildiğini belirtti.

Ödüllerin, edebiyat ve sanat uzmanları arasında gerçekleştirilen anket çalışmalarının sonunda ve alanının tanınmış isimlerinden oluşturulan özel komisyonların görüşleri alınarak belirlendiğini anlatan Yavuz, ”Bugüne kadar 550’nin üzerinde eser sahibi ödüllendirilmiştir” dedi.

Yavuz’un verdiği bilgiye göre, ”2009 yılının Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri”ne değer bulunanlar şöyle:
”Hikayede ‘Kesik Hava’ ile Murat Yalçın, şiirde ‘Meğer Aşk İmiş’ ile Arif Dülger, romanda ‘Korkma Ben Varım’ ile Murat Menteş, denemede ‘Filmin Ağalanacak Yeri’ ile Muhsin Macit, araştırmada ‘Divan Şiiri Poetikası’ ile Abdülkadir Erkal, incelemede ‘İkinci Meşrutiyet Dönemi Türk Hikayesi’ ile Nesime Ceyhan, edebi tenkitte ‘Bir Eleştirmen Olarak Ahmet Hamdi Tanpınar’ ile Mehmet Erdoğan, hatırada ‘Ali Emiri’nin İzinde’ ile Mehmet Serhan Tayşi, halk kültüründe ‘Türküler Dile Geldi’ ile Merdan Güven, tercümede Goethe’nin’Doğu Batı Divanı’ tercümesi ile Senail Özkan, biyografide ‘Ahmet Avni Konuk’ adlı çalışmasıyla Savaş Barkçin, basın kültür sanat sayfası alanında Milli Gazete, basın fikirde Vakit Gazetesi Yazarı Abdurrahman Dilipak, basın fıkrada Taraf Gazetesi Yazarı Alper Görmüş, basın karikatürde Cacaf Dergisinden Ahmet Keskin, dergi yayıncılığında Mostar Dergisi, çocuk yayıncılığında Timaş Yayınları, Türk müziğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Musikisi Topluluğu, elektronik yayıncılıkta Poetikhars, TV belgeselde ‘Hac Yolunda’ belgeseliyle yönetmen Bilal Gökçınar, sinemada ‘Nokta’ filmiyle yönetmen Derviş Zaim, radyo programında Burç FM’de Saniye Öztürk’ün ‘Bezm-i Cihan’ programı, şehir kitaplarında Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, kamu yayıncılığında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ, özel yayıncılıkta Kitap Yayınevi.”

Türkiye Yazarlar Birliği’nin üstün hizmet ödüllerinin ise Prof. Dr. Salih Tuğ ve Prof. Dr. Ali Özek’e verilmesi uygun görüldü.