Ergenekon soruşturması ve bu kapsamda açılan davaların yanı sıra ”Kürt Açılımı”, Deniz Feneri e.V. soruşturması ve domuz gribi 2009 yılında Türkiye gündeminin ilk sırasında yer alan konular oldu.

Ankara Ergenekon soruşturması

Ergenekon soruşturma ve bu kapsamda açılan davalar geride bıraktığımız 2009 yılında Türkiye’nin en çok konuştuğu konuların başındaydı.

Kürt Açılımı

Hükümetin önce “Kürt Açılımı” ardından “Demokratik açılım” olarak nitelendirdiği ve son olarak ” Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi” isminde karar kıldığı çalışmalar ve bu kapsamda yaşanan tartışmalar 2009’un ikinci yarısında uzun süre Türkiye gündeminde yer tuttu. 

Domuz gribi

Kamuoyunda ”domuz gribi” olarak bilinen ve birçok ülkede can kaybına yol açan Pandemik A(H1N1) virüsü, 14 Ekimde, Ankara’daki özel bir ilköğretim okulunun öğrencilerinde görüldü. Okulda eğitime bir hafta ara verildi.
”Domuz gribi” teşhisiyle tedavi edilenlerden hayatını kaybedenlerin sayısı 14 Aralık 2009 tarihi itibarıyla 415 kişiye ulaştı.

DTP kapatıldı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın DTP’nin kapatılması istemiyle 16 Kasım 2007’de açtığı dava sonuçlandı. Anayasa Mahkemesi, ”eylemleri yanında, terör örgütüyle olan bağlantıları da değerlendirildiğinde devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı nitelikteki fiillerin işlendiği bir odak haline geldiği” gerekçesiyle DTP’nin kapatılmasına oy birliğiyle karar verdi. Parti Genel Başkanı Ahmet Türk ile Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk’un da aralarında bulunduğu 37 kişiye siyasi yasak getirildi. Türk ve Tuğluk’un milletvekilliğinin düşmesine de karar verildi. 

Şehitlere ağladık

Irak’taki Kandil ve Mahmur bölgelerinden gelen, DTP’lilerin ”Barış Grubu” olarak nitelendirdiği terör örgütü PKK mensupları, Şırnak’ın Silopi ilçesi yakınındaki Habur Gümrük Kapısı’na gelerek güvenlik güçlerine teslim oldu. 8’i Kandil’den 26’sı Mahmur’dan gelen toplam 34 kişilik grup burada özel yetkili savcılara ifade verdi. Bu kişiler için DTP’lilerce düzenlenen ”karşılama törenleri” tartışmalara neden oldu ve soruşturma başlatıldı.

Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın hükümlü bulunduğu İmralı Cezaevi’ne 5 mahkum gönderildi. Terör örgütü PKK’nın kuruluş yıl dönümü ve elebaşının cezaevi koşulları bahane edilerek bazı illerde izinsiz gösteriler yapıldı.

Tokat’ın Reşadiye ilçesinde düzenlenen terörist saldırıda 7 asker şehit düştü. Saldırıyı, olaydan birkaç gün sonra bir internet sitesinde yer alan açıklamayla bölücü terör örgütü üstlendi.

Sigara yasağı tiryakileri ve işletmecileri zorladı

Sigara yasağının kapsamını genişleten düzenleme yasada öngörüldüğü şekilde 19 Temmuz’da uygulamaya başlandı. Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle eğlence hizmeti verilen işletmeler ve lokantalar dahil kamu ve özel hukuk kişilerine ait tüm binaların kapalı alanlarında tütün ürünleri tüketimi yasaklandı.

“One Minute”

Dünya Ekonomik Forumu kapsamında Ocak ayında İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen ”Gazze: Orta Doğu’da Barış Modeli” konulu oturuma katılan Başbakan Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Peres’in Gazze operasyonlarına ilişkin açıklamalarına tepki göstererek, Gazze’de insani bir dram yaşandığını söyledi.  Erdoğan, panel yöneticisinin ”sürenin bittiği” gerekçesiyle sözünü kesmesi üzerine, “one minute” diyerek söz istedi. Erdoğan, haksızlık yapıldığını söyledi ve bundan sonra Davos toplantılarına katılmayacağını belirtertti.

Kabinede değişiklik

2009 yılında Bakanlar Kurulu’nda bazı görev değişiklikleri oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan değişikliklerin yerel seçimlerde başarısız olan illerde yapıldığı iddia edildi.

Obama’nın ziyareti

ABD Başkanı Barack Obama, yaptığı ilk resmi ülke ziyareti çerçevesinde temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi. TBMM Genel Kurulu’na hitap eden Obama, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin genel başkanlarıyla da görüştü.

Ermenistan ile ilişkiler

Cumhurbaşkanı Gül ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Bursa Atatürk Stadı’nda oynanan Türkiye-Ermenistan 2010 Dünya Şampiyonası grup eleme futbol maçını izledi.

”Horizon-1” kaçırıldı

Somali’de Türk bayraklı ”Horizon-1” adlı yük gemisi, temmuz başlarında deniz haydutlarınca ele geçirildi. Geminin Türk mürettebatına ilişkin gelişmeler uzun süre kamuoyunun gündeminde kaldı. Gemi, ekim ayında, korsanların ayrılmasının ardından Eyl Limanı’ndan normal rotasına döndü ve mürettebat uçakla Türkiye’ye geldi.

Telefon dinlemeleri

”Telefon dinleme” ve ”Yargı mensuplarının dinlenildiği” yönündeki iddialarına ilişkin tartışmalar uzun süre kamuoyunun gündemine kaldı. Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesince alınan karar doğrultusunda, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında (TİB) iki kez bilirkişi incelemesi yapıldı. 

Yerel seçimler yapıldı

Yerel seçimler 29 Mart’ta yapıldı. Türkiye genelindeki 16 büyükşehir, 65 il, 892 ilçe ve 1974 beldenin belediye başkanı belirlendi.

YÖK’ün katsayı inadı

YÖK Genel Kurulu kararıyla, üniversiteye girişte gelecek yıldan itibaren uygulanmaya başlanacak yeni sistemde, tüm adaylar için aynı katsayı uygulaması getirildi. Düzenlemede, meslek lisesi mezunlarına ise alanlarıyla ilgili programları seçmeleri halinde ek katsayı verilmesi ve üniversiteye giriş sınavı gelecek 2010’dan itibaren iki aşamalı olması karara bağlandı. YÖK’ün katsayı uygulamasına ilişkin kararının yürütmesi Danıştay 8. Dairesince durduruldu. Bu karara yapılan itiraz da Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu’nca reddedildi. YÖK genel kurulunun 17 Aralık’ta yapılan toplantısında üniversiteye giriş sınavında adaylara farklı katsayı uygulanmasını öngören yeni bir düzenlemeye gidildi. 

Türkan hocayı kaybettik

Hayatını Türkiye’nin çağdaşlaşmasına, eğitimli genç kızlar yetiştirmeye adayan Prof. Dr. Türkan Saylan hayatını kaybetti.

1 Mayıs

1 Mayıs ”Emek ve Dayanışma Günü” adıyla tatil günü oldu.
 

Bu haberlerle sarsıldık

İstanbul’da ve Tekirdağ’da Eylül ayında yaşanan sel felaketinde 31 kişi yaşamını yitirdi.

Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyündeki bir düğünde düzenlenen silahlı saldırıda 44 kişi öldü, 6 kişi yaralandı. Olayla ilgili sanıkların yargılanmasına Çorum’da başladı. 

İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki bir çöp konteynerinde, 4 Mart’ta, Münevver Karabulut’un parçalanmış cesedi bulundu. Olaydan sonra ortalıktan kaybolan katil zanlısı Cem Garipoğlu, 17 Eylülde avukatı tarafından emniyet güçlerine teslim edildikten sonra tutuklandı. Açılan davada Cem Garipoğlu’nun yanı sıra babası Nida Garipoğlu, annesi Tülay Makbule Garipoğlu ve amcası Hayyam Garipoğlu’nun 5 yıldan müebbete kadar değişen hapis cezası isteniyor.

Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde, ”göreve çıkan timdeki bir askerin üzerindeki el bombasının patlaması sonucu 4 asker şehit olduğu” bildirildi. Daha sonraki süreçte, olayın, bir teğmenin ”nöbette uyuduğu gerekçesiyle askeri cezalandırmak istediği askerin eline verdiği pimi çekilmiş el bombasının patlamasından kaynaklandığı” ortaya çıktı. Hakkında dava açılan teğmen 9 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kayseri’de Ramazan Bayramı’nın ikinci günü şeker toplamak için evlerinden ayrılan 2’si kardeş 3 çocuk kayboldu.

THY’ye ait TK1951 sayılı Boeing 737-800 tipi ”Tekirdağ” adlı yolcu uçağı 127 yolcu ve 7 mürettebatıyla İstanbul-Amsterdam seferini yaparken Schiphol Havaalanına inişi sırasında yere çakıldı. Kazada, 3’ü pilot, 1’i kabin görevlisi olmak üzere 9 kişi öldü, 100’e yakın kişi yaralandı.

Bursa’nın Kemalpaşa ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen patlamada 19 işçi yaşamını yitirdi.

Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Zigana Dağı’nda günübirlik yürüyüşe çıkan 17 kişilik grubun üzerine çığ düşmesi sonucu 10 kişi öldü, 7 kişi kurtarıldı.