CHP’nin 33. Olağan Kurultayı’nda CHP Genel Başkanlığı’na seçilen Kemal Kılıçdaroğlu’nun hayat hikayesi…

AnkaraKemal Kılıçdaroğlu, Tunceli’nin Nazımiye ilçesinde doğdu, ilk ve ortaöğrenimini Erciş, Tunceli, Genç, Elazığ gibi Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yaptı. Yükseköğrenimini yapmak için girdiği Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden (Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) 1971’de mezun oldu.

Lisans öğrenimini tamamladığı 1971 yılında, girdiği hesap uzman yardımcılığı sınavının ardından Maliye Bakanlığı’nda göreve başladı. Daha sonra hesap uzmanı olan Kılıçdaroğlu, bir yıl Fransa’da kaldı. Hesap uzmanlığını 1983’e kadar sürdürdü ve aynı yıl Gelirler Genel Müdürlüğü’ne atandı. Burada önce daire başkanı olarak görev aldı, daha sonra aynı kurumun genel müdür yardımcılığını yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu 1991 yılında Bağ-Kur’a atandı. Burada genel müdürlük yapan Kılıçdaroğlu, 1992 yılında da Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne geçti. Daha sonra kısa bir süre Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda müsteşar yardımcısı olarak görev yaptı. 1994 yılında Ekonomik Trend dergisi tarafından “Yılın Bürokratı” seçildi. Kemal Kılıçdaroğlu, 1999’un Ocak ayında kendi isteğiyle Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü’nden emekli oldu.

Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarında Kayıtdışı Ekonomi Özel İhtisas Komisyonu’na başkanlık eden Kılıçdaroğlu, Hacettepe Üniversitesi’nde de bir süre ders verdi. Daha sonra Türkiye İş Bankası’nda yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı.


Siyasi yaşamı

Kılıçdaroğlu’nun siyaset yaşamı ise 11 Ocak 1999’da SSK Genel Müdürlüğü’nden ayrılmasıyla başladı. Kılıçdaroğlu, DSP’den 18 Nisan 1999’daki genel ya da yerel seçimlerde aday olmak için istifa etse de bu isteği gerçekleşmedi. Ardından Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi 22. dönem için yapılan 3 Kasım 2002 Milletvekili Genel Seçimleri’yle Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili olarak Meclis’e girdi. 22 Temmuz 2007 Milletvekili Genel Seçimleri’nde de İstanbul’dan 23. dönem milletvekili seçilen Kemal Kılıçdaroğlu, bugüne kadar CHP’de Grup Başkanvekilliği görevinde bulundu. Kılıçdaroğlu, bugün itibariyle bu görevinden istifa ederek, CHP Genel Başkanlığı için adaylığını açıkladı.
Dişli ve Fırat’ı istifa ettirdi

Kemal Kılıçdaroğlu’nun adı en çok yolsuzluk dosyalarını ortaya çıkarmakla anıldı. AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli’yi, Silivri’de bir arsanın imar durumunu değiştirme karşılığında 1 milyon dolarlık iş takibi ücreti talep etmekle suçlayan Kılıçdaroğlu, bu iddiasını daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik bir soru önergesiyle TBMM’ye taşıdı. Dişli, iddialar karşısında partisindeki görevinden istifa etti.

Kılıçdaroğlu, 22 Eylül 2008’de düzenlediği bir basın toplantısında ise, “Baron” olarak adlandırdığı, AKP eski Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat hakkında çeşitli iddialar ortaya attı. Fırat’ın en büyük ortağı olduğu “Menas” adlı şirketin ürünlerini yurtdışına götüren tırda 89 kilogram eroin yakalandığını ve Menas’ın hayali ihracat yaptığını iddia eden Kılıçdaroğlu, bu kez de 25 Eylül günü gazeteci Uğur Dündar tarafından yönetilen tartışmada Dengir Mir Mehmet Fırat ile bir araya geldi. Bu tartışmadan bir süre sonra da Fırat, sağlık durumunu gerekçe göstererek istifa etti.

Kılıçdaroğlu Almanya’nın Frankfurt kentinde görülen Deniz Feneri yolsuzluk davasının Türkiye ayağına ilişkin de bazı belgeler de açıkladı.
Gandi Kemal

Kılıçdaroğlu, 2009 yerel seçimlerinden önce yine Uğur Dündar tarafından yönetilen bir tartışmada, bu kez Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek ile bir araya geldi. Tartışmada, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin doğalgaz abonelerinden fazla para aldığını ortaya koyan Kılıçdaroğlu, Gökçek’in aksine program boyunca sergilediği sakin tavırları nedeniyle, “Gandi Kemal” unvanına kavuştu. Kılıçdaroğlu’nun bu lakabı, Hindistan’ın barışçıl, ruhani lideri Mohandas Karamçand Gandi’den geliyordu.
CHP’nin oyunu yüzde 25 artırdı

Kılıçdaroğlu, 2009 Yerel Seçimleri’ne Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak katıldı. Seçimi AKP adayı Kadir Topbaş kazandı; ancak Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı için aldığı oy oranını 2004 Yerel Seçimleri’nin yüzde 25’in üstünde bir oranda artırdı.

Selvi Kılıçdaroğlu ile evli olan Kemal Kılıçdaroğlu, üç çocuk babası. Bir yıl Fransa’da görev yapan Kılıçdaroğlu’nun yabancı dili ise Fransızca.

22 Mayıs 2010