İngiliz pazar araştırması ve danışmanlık şirketi MillwardBrown’ın hazırladığı araştırmaya göre, dünyanın en değerli markası internet arama motoru ”Google”. Fransız ekonomi gazetesi Les Echos’daki habere göre, MillwardBrown’ın bu yıl beşincisini hazırladığı ”BRANDZ Top 100 En Değerli Markalar Sıralaması” açıklandı.

  Geçen yıl listenin ilk 10’unda yer alan markalar, sıralamadaki yerleri değişse de listede kalmayı başardı. İlk 10 şirket arasında 4 teknoloji, 2 cep telefonu operatörü ve 2 gıda markası bulunuyor.

Listenin ilk sırasında internet arama motoru ”Google” yer aldı. 2009 yılına göre yüzde 14 oranında değer kazanan Google’ın marka değeri 114,2 milyar dolar düzeyinde bulunuyor.

Google’ı bilgisayar devi ”IBM” takip ediyor. Geçen yıl listenin dördüncü sırasında yer alan IBM’in marka değeri 2009’a göre yüzde 30 oranında değer kazanarak, 86,3 milyar dolara ulaştı.

Listenin üçüncü sırasında altıncı sıradan yükselen bilgisayar şirketi ”Apple” bulunuyor. Geçen yıla göre yüzde 32 oranında değer kazanan marka değerinin 83,1 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Dördüncü sırada ise yazılım şirketi ”Microsoft” yer alıyor. Geçen yıl listenin ikinci sırasında bulunan şirketin marka değeri bu yıl da değişmedi ve 76,3 milyar dolar düzeyinde kaldı.

Listenin beşinci sırasında alkolsüz içecek devi ”Coca Cola” bulunuyor. 2009’da listenin üçüncü sırasında yer alan şirketin marka değeri yüzde 1 oranında değer kazanarak, 67,9 milyar dolara yükseldi.

”Top 10”da yer alan diğer markalar ve değerleri şöyle:

-6. sırada McDonald’s (66 milyar dolar)
-7. sırada Marlboro (57 milyar dolar)
-8. sırada China Mobile (52,6 milyar dolar)
-9. sırada General Electric (45 milyar dolar)
-10. sırada Vodafone (44,4 milyar dolar)