İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, Türkiye’de reçetesiz ilaç kullanımı oranı yüzde 48 olarak belirlendi.

 Synovate Araştırma tarafından, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 16 ülkede toplam 12 bin 500 kişi ile gerçekleştirilen ”Reçetesiz ilaç kullanımı” araştırmasının sonuçları açıklandı.

Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde 18–54 yaş arası kadın ve erkek olmak üzere toplam 515 kişi ile gerçekleştirilen araştırmaya göre, son 6 ay içinde reçetesiz ilaç alanların oranı Türkiye’de yüzde 48. Reçetesiz en fazla satın alınan ürün ise ağrı kesiciler.

Tüm ülkelere bakıldığında, ağrı kesiciler, yüzde 51’lik oranla kişilerin en çok yanında taşıdıkları ilaç oldu. Birleşik Arap Emirlikleri yüzde 75 ile başı çekerken, bu ülkeyi Hollanda takip etti. Bu ilaçların en az satın alındığı ülke ise yüzde 10 ile Tayvan oldu. Ağrı kesicileri diğer ülkelerde ishal ve mide ilaçları takip etti.

Öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları ve vitamin-mineral destek ürünleri, ağrı kesicilerden sonra araştırmaya katılan Türkler tarafından en çok satın alınan reçetesiz ürünleri oluşturdu.

Son 6 ay içerisinde reçetesiz ilaç alanların yüzde 85’i bu ilaçları eczanelerden temin etti. İnternet ve diğer kanallardan satın alım ise düşük düzeyde kaldı.

Araştırmaya katılan Türklerin yarısından fazlası, ailesi veya kendisinin kullanımı için tanınmış markaları tercih ediyor.

Sağlık problemleri ve tedaviler hakkında ana bilgi kaynağını uzman hekimler ve pratisyen aile hekimleri oluşturuyor. Hekimlerin ardından, en çok başvurulan bilgi kaynağı geçmiş tecrübeler ve eczacılar. Chat, forumlar, sohbet siteleri de sağlık problemleri ve tedaviler hakkında bilgi alınan kaynaklar arasında.