MEHMET ALİ KIŞLALI-Radikal

Yaşar Büyükanıt ‘Mustafa’ filmini, açılış gecesinde seyrettikten sonra, çıkarken beğendiğini söylemiş. Sonra çeşitli yazardan, çeşitli değerlendirmeler geldi.
***
Nazlı Ilıcak, Sabah’ta ‘Tapınmayalım… Atatürk’ü sevelim’ başlıklı yazısında, ‘Yıllardır Atatürk’ü putlaştırmayın, tabuları kırın’ dedik durduk. Demokratik bir ülkede gerçeklerin bilinmesinin memlekete hizmet eden büyük adamların değerini aşındırmayacağını, birçokları gibi biz de söyledik. Aksine aziz bir hatırayı ideolojik kalıba sokup ‘dokunulmaz’ ilan ederseniz, daha fazla düşman üretirsiniz, insanları kutuplaştırırsınız” dedi.
‘Mustafa’ filminin ‘putu’ değil, ama bazı tabuları yıktığını yazdı.
‘Can Dündar şahane bir eser ortaya çıkarmış’ ise genel değerlendirmesiydi.
***
‘Mustafa’ya gittim…’ başlıklı köşesinde Yılmaz Özdil’in değerlendirmesi farklıydı.
“Sarhoş/Kafayı bulunca ağlayan/Hoyrat/Soğuk/Kalpsiz/Çevresine eziyet eden/İtiraz edeni asan/Arkadaşlarını satan/Goygoycuların dolduruşuna gelen/Milletten bihaber/Hatta milleti küçümseyen/Alay eden/Hesabını kitabını bilmeyen/Batı hayranı/Sefa düşkünü/O balo
senin/Bu balo benim, gezen/ Zampara/Cephede bile karı-kız düşünen/Savaşmadığı için sıkılan/Ordu varken, çete kurmaya kalkan/Devrimleri intikam için yapan/Dinsiz/Kendi heykellerini diktiren/Megaloman/Bencil/Günde üç paket sigara içen/Usul usul intihar eden/Psikolojik bunalımda/Yalnız/Çaresiz/Basiretsiz/Zavallı bir adam…/ Mustafa’daki Mustafa bu/…Anafartalar bir saniye/İşgal 2 saniye/Tası tarağı toplayıp kaçmak için, sığır
sürüsünün çıkardığı toz bulutundan bile tırsan/Sığır sürüsüyle düşman ordusunu ayırt etmekten aciz biri/Başkomutanlık meydan muharebesi desen/Taktiğini falan başkasından araklamış zaten…/Hak edilmiş bence Oscar…/En azından Nobel” dedi.
***
Hıncal Uluç ise Sabah’taki ‘Mustafa’ başlıklı notunda, “Boşuna beklemeyin. Mustafa’ya gitmeyeceğim, Görmeyeceğim, yazmayacağım. Yazılanları okudum. Daha önemlisi filmi kimlerin sevip alkışladığını ve de nasıl kullandıklarını gördüm. Bana yeter! Filmin sponsorluğundan çekilen Turkcell’i alkışlıyorum. En doğru kararı vermişler. Adlarına yakışanı yapmışlar” diye yazdı.
***