“İzmirli içme suyunda arsenik oranının yüksek olduğunu Melih Gökçek’ten mi öğrenmeliydi?”

İZMİR’de arsenikli su tartışmaları sürerken, AKP İl Başkanı Aydın Şengül, Büyükşehir Belediyesi’ni protesto için tankerle su dağıttı. İl Başkanı Şengül, “İzmirli içme suyunda arsenik oranının yüksek olduğunu Melih Gökçek’ten mi öğrenmeliydi?” dedi.

İzmir’de günlerdir süren arsenikli su tartışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in “İzmir’in suyunda arsenik var’ açıklamasından sonra İzmir’deki siyasi partiler harekete geçerek İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu eleştiri yağmuruna tuttu. Tüm bu tartışmalar devam edereken Kocaoğlu ile bir araya gelen siyasi parti il başkanları su üzerinden siyaset yapmayacaklarını söz vererek, tartışmalara son noktayı koymuştu.

Su üzerinden siyaset yapmayacağı sözünü unutan AKP İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, Bayraklı’nın Çiçek Mahallesi Gazi Meydanı’nda 12 tonluk su tankerinden vatandaşlara su dağıttı.

AKP’liler eylem yaptıkları alana, `CHP’de değişmeyen zihniyet yıl 1993 İstanbul İSKİ, yıl 2008 İzmir İZSU’, `Geleceğimizi zehirleyenleri tarih asla affetmeyecek’ pankartları astı. Şengül, su tankeri önünde yaptığı basın açıklamasında temsili olarak dağıttıkları arseniksiz suların, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne örnek olmasını istedi.

Halk sağlığını ilgilendiren olayın siyasi malzeme olarak kullanılmayacak kadar önemli olduğu belirtmesine rağmen Belediye’nin Kocaoğlu’na yaptıkları ziyareti çarpttığını iddia etti.

Şengül, “CHP sosyal demokrattan, ulusalcılığa ve tuzu kuruların partisi olmaya doğru değişirken, değişmeyen tek şey beceriksiz yerel yönetim anlayışıdır. İzmirli içme suyunda arsenik oranının yüksek olduğunu Melih Gökçek’ten mi öğrenmeliydi? Kocaoğlu, `Biz biliyorduk’ diyor. O zaman bile bile halkı zehirlediklerini mi itiraf ediyorlar? Kapatılan kuyuların analiz sonuçları neden açıklanmıyor” dedi.

Şengül şöyle konuştu:

“Yıllardır çalıştırılmayan arıtma sistemi bu skandaldan sonra mı hatırlandı? Kocaoğlu bu konuda ne yapacaksa halkı bilgilendirmelidir. Bir belediye başkanı düşünün ki arsenik oranını düşürme yerine Sağlık Bakanlığı’na müracat edip değerlerin yükseltilmesini talep ediyor. Kocaoğlu, `Şu anda şebekeye Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı sınır değerinin üstünde su verdiğimiz için vatandaşlarımıza suyu içebilirisiniz diyemem’ diyor. O zaman adama sormazlar mı, siz necisiniz ve ne iş yaparsınız? Biz halkı korkutmuyoruz.”