50 Cesur Kemancı – Music Of The Heart 50 Violins / Yönetmen: Wes Craven / Oyuncular: Meryl Streep, Gloria Estefan, Aidan Quinn, Angela Bassett, Robert Ari, Joigh Pais, Victoria Gamez / 1999 ABD yapımı 118 dakika.

“50 Cesur Kemancı” bu akşam CNBC-e’de ekrana geliyor. Seksenli yıllarda esmeye başlayan “yeni moda’’ korku rüzgarının babası kabul edilen Wes Craven (“Nightmare” ve “Scream’’ serileri) bu ünvandan biraz sıkılmış olacak ki, eleştirmenlerden çok olumlu eleştiriler toplayan farklı bir film yaparak hem melodramı hem de sosyal yanı ağır basan hassas bir konuyu işlemeyi denedi.

Film aslında Oscar’a aday gösterilmiş, Venedik’te ödüllendirilmiş ve Toronto’da büyük ilgiyle karşılanmış, ancak sinemateklerin dışına çıkamamış “Mall Wonders’’ adlı bir “yarı belgesel’’ in yeniden yorumu. Filmi izledikten sonra yeniden çekmeyi kafaya koyan Craven konuya büyük ölçüde sadık kalarak, mutsuz bir evlilikten sonra iki çocuğuyla ayakta kalmaya çabalamış Roberta Tzavaras (Streep) adlı bir müzik öğretmeninin gerçek öyküsünü anlatıyor “50 Cesur Kemancıda.

Türlü eleştirilere, okulun yetersiz olanaklarına, maddi zorluklara karşın Harlem’de İspanyol ve AfroAmerikan asıllı çocuklara keman öğreterek onlara yeni bir yaşam umudu sunuyor bu öğretmen. Başta Madonna ‘ya teklif edilen, ancak daha sonra ünlü şov yıldızının bu kalıba sığmayacağı düşünülünce devreye sokulan Streep’in üstün oyunculuğuyla gidiyor film. Bu yorumuyla Oscar heykelciğine de aday gösterilen Streep, Craven’in ölçülü yönetmenliğinde o bol mendil tüketen meşhur yorumundan parlak bir örnek daha veriyor.

Yönetmen Craven’in başarılı çalışması ağlatıyor.

CNBC-e 22.00