Prof. Dr. Öz’e göre kalorilerin kontrolü, gücün arttırılması ve tam uyku genç kalmanın sırrı

Yaşlanmamak elinizde

Prof. Dr. Mehmet Öz, yaşlanmaya yönelik algıların değiştirilmesi gerektiğini vurgularken Doç. Dr. Doğan “Sigara içmiyorsanız, tansiyon ve kilo probleminiz yoksa, hareket ediyorsanız 90’ın üzerine çıkma şansınız yüzde 54” dedi. Doç. Dr. Çelebi de “Güneşten ve sigaradan uzak durun” uyarısında bulundu.

Columbia Üniversitesi Başkan Yardımcısı ve Cerrahi Profesörü, New York Presbyterian Hastanesi’nde Kalp ve Damar Enstitüsü ve Tamamlayıcı İlaç Programı yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Öz, yaşlanmaya yönelik algıların değiştirilmesi gerektiğini vurgulayarak Yaşlanma kaçınılmaz olabilir, ancak yaşlanma oranı kaçınılmaz değildir. Kalorileri kontrol altında tutmak, gücünüzü arttırmak ve tam uyku almak doğanın en iyi yaşlanma karşıtı ilaçlarıdır dedi.

Prof. Dr. Mehmet Öz, Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi ve Long Island Akademi Hastanesi’nden kardiyolog Doç. Dr. Özgen Doğan, New York Presbyterian Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Jülide Tok Çelebi ile Avrupa Önleyici Tıp ve Anti-aging Derneği Yönetim Kurulu üyesi Dr. Hasan İnsel’in konuşmacı olarak katıldığı Sağlıklı yaşamayı keşfedin! Genç kalın…adlı sağlıklı yaşam konferansı dün Ortaköy’deki Esma Sultan Yalısı’nda basın toplantısıyla gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Prof. Dr. Öz, hastalık risklerini azaltmanın mümkün olduğunu belirterek Yaşlanmaya dair önyargıya meydan okumak ve yaşlanma karşıtı ilaç konusunda yeni bir bakış açısı oluşturmak üzere buradayız. Bunu yapmanın tek yolu, yaşlanma oranını hücresel düzeyde azaltmakla olacaktır. Bunlar yapılırsa yaşlanma oranı da düşecektir dedi. Prof. Dr. Öz, şişe mantarını ağzının içine koyarak ağız içi eklemler ile egzersiz yaptığını ve bunun da bir rahatlama sağladığını söyledi.

Doç. Dr. Doğan ise uzun yaşamanın 4’te 1’inin genetik, 4’te 3’ünün de çevresel faktörlere dayandığını vurgulayarak Eğer 70 yaşındaysanız, sigara içmiyorsanız, tansiyon ve kilo probleminiz yoksa, hareket ediyorsanız 90ın üzerine çıkma şansınız yüzde 54. Vücut yağı hareketi kısaltıyor. Ne kadar az kalori, o kadar uzun yaşam anlamına geliyor diye konuştu.

Güneşten ve Sigaradan Sakının

Doç. Dr. Çelebi de Cilt yaşlanmasına neden olan genetik ve çevresel faktörlerden, özellikle güneş ışınlarından ve sigaradan uzak durun. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için güneşlenirken ultra viyole A ve B koruyucu kremler kullanılmalıdır dedi.