SİYAD, dörder ödülle ‘Sonbahar’ ve ‘Üç Maymun’ arasında kardeş payı yaptı. ‘Sonbahar’ en iyi film seçilirken Nuri Bilge Ceylan de yönetmen ödülünün sahibi oldu. Oyuncu ödülleri de Hatice Aslan ile Onur Saylak’a gitti

ERKAN AKTUĞ
İSTANBUL – 41. SİYAD Türk Sineması Ödülleri, dörder ödülle, Özcan Alper’in hayli beğeni toplayan ilk filmi ‘Sonbahar’ ile Türk sinemasının uluslararası arenada medarı iftaharı Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi ‘Üç Maymun’ arasında kardeş kardeş paylaştırıldı. ‘Sonbahar’ en iyi film ödülünün sahibi olurken Nuri Bilge Ceylan en iyi yönetmen ödülünün sahibi oldu. Erkek oyuncu ödülü ‘Sonbahar’la Onur Saylak’ın olurken kadın oyuncu ödülü ‘Üç Maymun’la Hatice Aslan’a gitti. Böylece her iki oyuncu da ilk sinema filmleriyle ödüle uzanmış oldu. ‘Sonbahar’ senaryo (Özcan Alper) ve görüntü yönetmeni (Feza çaldıran), ‘Üç Maymun’ ise yardımcı erkek oyuncu (Ahmet Rıfat Şungar) ve kurgu ödüllerini de alarak geceden dörder ödülle ayrıldı.
CRR’de yapılan SİYAD törenine katılım her zamanki gibi fazlaydı. 800 kusur kişilik CRR, tamamen doluydu. Gece SİYAD Başkanı Murat Özer’in törene ilişkin kısa konuşmasıyla başladı. Töreninin kadrolu sunucusu, onursal başkan Atilla Dorsay, bu yıl görevinden ayrılmıştı. Murat Özer, ‘Dorsay gibisini bulamayız’ diyerekten gecenin sunucusuz olmasına karar verdiklerini anlattı. Tören dış ses olarak Metin Belgin’in komutlarıyla ilerleyecekti. Ancak gece ilerledikçe anlaşıldı ki, SİYAD’ın bu sunucusuz tören sistemi pek tutmadı. Zira törenin akışında bir monotonluk vardı. Herkesin hislerine senaryo ödülünü almak üzere sahneye çıkan Özcan Alper tercüman oldu. Alper, “Salon çok fazla karanlık geldi bu akşam bana” dedi ve ekledi: “Seneye de evsahibi olmazsa, galiba hekes ‘yurtdışında’ olacak!”

Cem Yılmaz espirileri
Murat Özer’in ardından FIPRESCI Genel Sekreteri Klaus Eder’e SİYAD Özel Ödülü’nü sunmak üzere onursal başkan Atilla Dorsay çıktı sahneye. Sunuculuktan kendi isteğiyle el çektiğini, genç arkadaşların önünü açmak gerektiğini anlatan Dorsay, “Az önce Oscar’dan arayıp ‘Bu sene olan oldu ama seneye töreni bizimle aynı tarihe koymazsanız seviniriz. Reyting kaybediyoruz’ dediler” diyerek gençlere takılmayı da ihmal etmedi. Yıllar önce bir Türk’e gönül verdiğini anlatan Klaus Eder, konuşmasını Türkçe yaptı ve Türk sinemasından övgüyle bahsetti.
Gecenin en eğlenceli anı, kısa film ödülünü vermek üzere Cem Yılmaz sahneye çıktığında yaşandı. Kısa film ödülü için sahneye çağrılmasının manidar olduğunu söyleyen Cem Yılmaz, esprilerini art arda sıraladı. Atilla Dorsay’ın esprilerini kendisinin yazdığını, ‘Mavi Gözlü Dev’ Yetkin Dikinciler’in arkasına oturtulduğu için sahneyi hiç göremediğini anlatan Yılmaz, bir anda yükselen müzik sesiyle irkilince “Dorsay sunsaydı böyle olmazdı” deyiverdi. Hemen her filmiyle tam altı kez aday olduğu SİYAD ödülleri törenini hiç kaçırmayan Cem Yılmaz, geceden yine eli boş döndü.

‘Paha biçilmez bir insan’
Törenin doruk noktası, Şener Şener ‘e onur ödülünün sunulduğu dakikalardı. Kuvvetli alkışlar eşliğinde sahneye gelen büyük oyuncu Şener Şen’e ödülünü kadim dostu, büyük yönetmen Yavuz Turgul sundu. Turgul, “Hem Türk sinemasına hem de benim filmlerime yaptığı katkılardan dolayı hepinizin huzurunda Şener Şen’e teşekkür ederim. Paha biçilmez bir insan. Bundan sonra da birlikte devam edeceğiz” diyerek ödülü sunarken Şen de “Yavuz’un elinden bu onuru almak benim için çok önemli. SİYAD’a da teşekkür ederim beni layık gördükleri için. SİYAD’a bir teşekkürüm daha var. 41 yıldır bıkmadan herkese sinemanın bir sanat dalı olduğunu gösteriyorlar” deyip ödülünü havaya kaldırdı.
Nuri Bilge Ceylan’ın yurtdışında olduğu için katılamadığı törende ödülü onun yerine Hatice Aslan aldı ve Ceylan’ın mesajını okudu: “Günümüzde sinema sanatının varlığını sürdürmesi ve gelişmesi konusundaki işlevleri ve katkıları her geçen gün daha da önemli hale gelen sinema yazarlarına başarılar diler, ödüle teşekkür ederim.” Özcan Alper de ödül konuşmasında sinema yazarlarına hitaben “İyi ki varsınız” dedi. En iyi erkek oyuncu ödülünün sahibi Onur Saylak da İstanbul dışında çekimde olduğu için törene katılamadı. ‘Rıza’daki roleyle yardımcı kadın oyuncu dalında SİYAD’a aday Nurcan Eren ise şahane şarkılarıyla geceye renk katan isimdi.

41. SİYAD Ödülleri
* En iyi film: Sonbahar (Yapımcı: Serkan ACAR,
yönetmen: Özcan Alper)

* Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan (Üç Maymun)

* Kadın oyuncu: Hatice Aslan (Üç Maymun)

* Erkek oyuncu: Onur Saylak (Sonbahar)

* Yardımcı kadın oyuncu: Tülin Özen (Vicdan)

* Yardımcı erkek: Ahmet Rıfat Şungar (Üç Maymun)

* Senaryo: Özcan Alper (Sonbahar)

* Görüntü yönetmeni: Feza Çaldıran (Sonbahar)

* Müzik: Demir Demirkan (Devrim Arabaları)

* Kurgu: Ayhan Ergürsel, Bora Gökşingöl, Nuri Bilge Ceylan (Üç Maymun)

* Sanat yönetmeni: Natali Yeres (Rıza)

* Genç yetenek: İnan Temelkuran (Made in Europa)

* En iyi belgesel: Devrimci Gençlik Köprüsü (Yönetmen: Bahriye Kabadayı)

* En iyi kısa film: Unus Mundus (Yönetmen: Senem Tüzen)

* En iyi yabancı film: Kan Dökülecek (Yönetmen: Paul Thomas Anderson)

* Emek ödülü: Nijat Özon

* Onur ödülü: Şener Şen