Bu hafta vizyona giren filmler arasında Çağan Irmak’ın “Issız adam” filmi göze çarpanlar arasında.

Quantum of Solace

Gösterim tarihi : 07 Kasım 2008
Yönetmen : Marc Forster
Oyuncular : Daniel Craig , Judi Dench , Mathieu Amalric , Jeffrey Wright
Senaryo : Neal Purvis, Robert Wade, Paul Haggis, Ian Fleming
Müzik : David Arnold
Görüntü yön. : Roberto Schaefer
Tür : Aksiyon-Macera-Dram
Süre :
Yapım yılı : 2008
Ülke : ABD / İngiltere
Dağıtıcı :

Sevdiği kadın Vesper tarafından ihanete uğrayan 007, içinden gelen dürtüye karşı koyarak son görevini kişiselleştirmemeye çalışır. Kararlılıkla doğruyu ortaya çıkarmaya çalışırken Bond ve M , Mr White’ı sorguya çekerek, Vesper’a şantaj yapan, kimsenin tahmin edemeyeceği kadar karmaşık ve tehlikeli bir şebekeyi ortaya çıkarırlar. Adli bilgiler Mi6 ’ya ihanet eden bir kişi ve Haiti’de bir banka hesabı arasında bir ilişkiyi ortaya koyar ve başkasıyla karışan kimliği, Bond’un burada kendi kan davası için çalışan güzel fakat alıngan kadın Camille ile tanışmasını sağlar. Camille, Bond’u doğruca gizemli bir organizasyonun başındaki nereden geldiği belirsiz iş adamı Dominic Greene’e götürür. Görevi nedeniyle Avusturya, İtalya ve Güney Amerika’ya giden Bond, Greene’in dünyanın en önemli doğal kaynaklarından birinin tüm kontrolünü ele geçirmek için sürgündeki General Medrano ile anlaşma yaptığını öne sürerek komplo düzenlediğini ortaya çıkarır. Greene, organizasyondaki ortaklarını, CIA ve İngiliz hükümetindeki güçlü kontaklarını kullanarak, General’e görünürde verimsiz olan bir bölgeyi almak karşılığında Latin Amerika’daki rejimi yıkacağına ve kontrolü ona vereceğine dair söz verir. İhanet ve yalan ortamında Bond gerçeği ortaya çıkarmak için eski dostları ile güçlerini birleştirir. 007, Vesper’ın ihanetinden sorumlu olan kişiyi bulmaya yaklaştıkça Greene’nin tehditkar planını ortaya çıkarmak ve organizasyonunu durdurmak için, CIA’in, teröristlerin ve hatta M’in bir adım önünde olmak zorundadır.

Güneşin Oğlu

Gösterim tarihi : 07 Kasım 2008
Yönetmen : Onur Ünlü
Oyuncular : Haluk Bilginer , Özgü Namal , Hümeyra Akbay , Ferit Kaya
Senaryo : Onur Ünlü
Müzik :
Görüntü yön. : Aras Demiray
Tür : Komedi
Süre :
Yapım yılı : 2008
Ülke : Türkiye
Dağıtıcı : Tiglon

Bütün hayatını bir mucize bekleyerek geçiren Fikri Şemsigil, sonunda bu mucizeyi yaşar ve ‘Güneşin Oğlu’ olduğunu öğrenir. Fakat yaşadığı mucize, düşündüğünün aksine Fikri Bey’in hayatını alt üst eder. Fikri Bey’in ruhu artık, çevresindeki insanların bedenlerine girip çıkmaktadır.

Ve sonunda Fikri Bey, bu kez, yıllarca beklediği mucizeden kurtulmak için, gerçeklerin peşine düşmek zorunda olduğunu anlar. Olaylar çığırından çıkmıştır. Peki, karşı apartmandaki komşusu dünyalar güzeli kız ne olacaktır?

Issız Adam
Gösterim tarihi : 07 Kasım 2008
Yönetmen : Çağan Irmak
Oyuncular : Melis Birkan , Yıldız Kültür , Goncagül Sunar , Gözde Kansu
Senaryo : Çağan Irmak
Müzik : Aria
Görüntü yön. : Gökhan Tiryaki
Tür : Dram-Romantik
Süre :
Yapım yılı : 2008
Ülke : Türkiye
Dağıtıcı : Most Production

Alper 30lu yaşlarda, gurme sayılacak düzeyde yemek kültürü olan kendi restoranının sahibi iyi bir aşçıdır. Lüks yaşamayı seven, işinde başarılı ama özel yaşantısını her gün farklı kadınlarla birlikte olarak düzene koyamamış, hayatını; yaptığı yemekler, günübirlik ilişkiler, paralı kadınlar üçgeninde yaşayan birisi iken; Hayatının akışı, bir gün Beyoğlu’ nun arka sokaklarında, aradığı eski plak için bir kitapçıya girmesiyle değişir.

Ada 20′ li yaşlarının sonlarında, güzel, çocuk kostümleri tasarlayıp diken, Alper’ in modern yaşamının aksine çok mütevazı, hayatta fazla inişleri çıkışları olmayan genç bir kadındır. Bir gün eski bir kitabi bulabilmek için Beyoğlu’ nda dolaşırken Alper ile ayni kitapçıya girer. Çapkın bir adam olan Alper, Ada’ nın güzelliğinden etkilenir ve Ada’ yı takip etmeye başlar. Ada’ nın aradığı kitabi bulmuştur. ilk sayfasına telefon numarasını yazar. Ada’ nın işyerine kadar devam eden takip, Alper’ in tanışma bahanesiyle aldığı kitabı Ada’ ya vermesiyle son bulur. Ada ve Alper’ in yaşamlarında ilk defa karşılaştıkları tutkulu aşkın ilk sinyalleri bu kitapla başlar. Alper kopamadığı özgür hayatinin içersinde Ada’ ya yer açmaya çalıştıkça, yaşamının daraldığını fark eder. Aşkı ve özgürlüğü arasında kalan Alper’ in sessiz çığlıklarını duyamayan Ada, kendini aşkın rüzgârına kaptırmıştır bir kere; Ve yaşam bir kere daha aşk oyununun perdelerini Ada ve Alper için açacaktır.

Issız Adam, modern hayatın yalnızlaştırdığı insanları anlatan, yemekler, anneler, eski şarkılar ve aşk üzerine bir film.

Son Cellat

Gösterim tarihi : 07 Kasım 2008
Yönetmen : Şahin Gök
Oyuncular : Kadir İnanır , Sırrı Elitaş , Mazlum Çimen , Erol Demiröz , İskender Bağcılar
Senaryo : Macit Koper, Hülya İniş
Müzik : Mazlum Çimen
Görüntü yön. : Ali Utku
Tür : Dram
Süre :
Yapım yılı : 2008
Ülke : Türkiye
Dağıtıcı : Medyavizyon

Son Cellat, 12 Eylül sonrası askeri cunta yönetimi sırasında, savcı Yusuf ile arabacı Yusuf’un, dönemin eylemci gençlerinin de tutuklu bulunduğu hapishanede gelişen dostluklarını anlatıyor. Bu, onların dostlukla başlayan ve ibretlik bir acıya dönüşen yaşamlarından bir kesitin öyküsü…

Filmde, ülkenin askeri cunta ile yönetildiği bir dönemde hapse atılan savcı Yusuf (Atilla Saral) ile cinayetle yargılanan cahil bir köylünün, arabacı Cabbar’ın (Kadir İnanır) arasında kurulan dostluğun çerçevesinde karanlık bir dönemde geçen insanlık acıları, idam edenlerle idam edilenlerin dramı anlatılıyor.

Mustafa

Gösterim tarihi : 29 Ekim 2008
Yönetmen : Can Dündar
Oyuncular : Bahadır Yazıcı , Gökhan Akyüz , Burak Onaran , Ediz Mehmedali
Senaryo : Can Dündar
Müzik : Goran Bregovic
Görüntü yön. : Candan Murat Özcan
Tür : Belgesel
Süre :
Yapım yılı : 2008
Ülke : Türkiye
Dağıtıcı : Warner Bros.

10 Kasım 2008, Atatürk’ün ölümünün 70. yıldönümü. Türkiye 70 yılda Ata’sı için dört başı mamur bir film yapamadı. Yapılan belgeseller, Türkiye ölçeğiyle sınırlı, belli bir dönemle kısıtlı ve resmi bir dilde tutsak kaldı.

Selânik’ten Dolmabahçe’ye kadar hayatını başından sonuna mercek altına alan, onu şablonlardan uzak olarak askeri, siyasi, insani boyutlarıyla anlatan bir filmin eksikliği hep hissedildi. Mustafa, işte bu ihtiyaca cevaben hazırlandı.
Seslendirenler : Yetkin Dikinciler, Beyhan Saran, Arif Soysalan

Düşes

Gösterim tarihi : 31 Ekim 2008
Yönetmen : Saul Dibb
Oyuncular : Keira Knightley , Charlotte Rampling , Dominic Cooper , Ralph Fiennes
Senaryo : Jeffrey Hatcher, Amanda Foreman (Kitap)
Müzik : Rachel Portman
Görüntü yön. : Gyula Pados
Tür : Dram-Tarih
Süre : 110 dk.
Yapım yılı : 2008
Ülke : Danimarka / ABD / İngiltere / İtalya / Fransa
Dağıtıcı :

On sekizinci yüzyıl sonlarında geçen filmde, dönemin en güzel ve karizmatik kadınlarından olan Düşes Georgiana Cavendish (Keira Knightley) yaşadığı aşk, müsrifliği ve politikaya el atması sonucunda itibarını kaybeder.

Devonshire Dükü ile evli olmasına rağmen Earl Grey ile yasak aşk yaşaması, en iyi arkadaşı Leydi Bess Foster, kocası ve kendisi arasında karmaşık bir ilişkiye dönüşür.