Altın Küre Ödülleri sahiplerini buldu

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in yaşam öyküsünü anlatan “The Social Network” filminin 4 ödül alarak damga vurduğu Altın Küre Ödül Töreni’nde, yıldızların jüri üyelerini yerden yere vuran esprileri şok yaşattı.

Washington– 68’inci Altın Küre ödülleri, Beverly Hills’de düzenlenen görkemli törenle sahiplerini buldu. ”Social Network” filmi, kazandığı 4 ödülle geceye damgasını vurdu. Törende film, en iyi yapım ve en iyi yönetmen ödüllerinin yanısıra, en iyi senaryo ve en iyi beste ödüllerine layık görüldü. Filmin müziğinin bestesini Trent Reznor ve Atticus Ross, senaryosunu da Aaron Sorkin yazmıştı.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

En iyi erkek oyuncu ödülünü ”The King’s Speech” filmindeki rolüyle Colin Firth, en iyi kadın oyuncu ödülünü de ”Black Swan” filmindeki başarısıyla Natalie Portman kazandı. Bunun yanında, en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü, ”The Fighter” yapımındaki performansıyla Christian Bale, en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü de aynı filmdeki rolüyle Melissa Leo elde etti.

Komedi dalında en iyi film ödülü, ”The Kids Are All Right” filmine giderken, bu alandaki en iyi erkek oyuncu ödülüne ”Barney’s Version” filmindeki oyunculuğuyla Paul Giamatti, en iyi kadın oyuncu ödülüne ”The Kids Are All Right” filmindeki rolüyle Annette Bening değer görüldü. En iyi animasyon ödülü ”Toy Story 3”, en iyi yabancı film ödülü Danimarka yapımı ”In a Better World”e gitti. En iyi orijinal film müziği ödülünü de ”You Haven’t Seen the Last of Me” filminde yazdığı parçayla Diane Warren kazandı.
 

Televizyon yapımları

Televizyon yapımları arasında da en iyi drama ödülü ‘‘Boardwalk Empire”a, en iyi komedi dizisi ödülü ”Glee”ye, en iyi mini tv dizisi/filmi ödülü de ”Carlos”a verildi. Drama dalında en iyi erkek oyuncu ödülünü ”Boardwalk Empire” dizisindeki rolüyle Steve Buscemi, en iyi kadın oyuncu ödülünü ”Sons of Anarchy” dizisindeki performansıyla Katey Sagal aldı. Komedi dizileri arasında da en iyi erkek oyuncu ödülü ”The Big Bang Theory” dizisindeki oyunculuğuyla Jim Parsons‘a, en iyi kadın oyuncu ödülü de ”The Big C” dizisindeki rolüyle Laura Linney‘e takdim edildi.

Mini tv dizisi/filmi dalında da en iyi erkek oyuncu ödülü ”You Don’t Know Jack” yapımındaki rolüyle Al Pacino’ya, en iyi kadın oyuncu ödülü de ”Temple Grandin” yapımındaki performansıyla Claire Danes’e gitti. Televizyon dizileri arasında en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü ”Glee” dizisinden Chris Colfer‘a, en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü de aynı diziden Jane Lynch‘e sunuldu.

Törende şok!

Törene, yıldızların jüri üyelerini yerden yere vuran esprileri damgasını vurdu. Törende en sert espriler, sunucu Ricky Gervais‘ten geldi. İngiliz komedyenin “Turist filmi adaylar arasında alındı çünkü jüri, Angelina Jolie ve Johnny Depp ile fotoğraf çektirmek istedi” sözleri jüriye ilk şoku yaşattı. Robert de Niro da, “Bu sektörde hep beraberiz. Film yapımcıları ve yıldızlarla fotoğraf çektiren jüri üyeleri” diyerek ikinci darbeyi vurdu.
 

Jüri ile ilgili iddialar

Öte yandan Golden Globe (Altın Küre) Ödülleri, 80 kişiden oluşan Hollywood Yabancı Gazeteciler Derneği’nce veriliyor. Dernek hakkında, film stüdyolarından rüşvet aldığı iddiaları var.