”Çingeneler Zamanı” adlı filmin Boşnak yönetmeni Emir Kusturica, Türkiye’de üretilen sanat eserlerinin, özellikle son yıllarda dünyada ses getirmeye başladığını söyledi.

 Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl 49’uncusu düzenlenen Uluslararası Bursa Festivali kapsamında Bursa’ya gelen Emir Kusturica, Kervansaray Termal Otel’de basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kusturica, bir gazetecinin, ”Türk müziğini ve sinemasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine, Türkiye’deki sinema çalışmalarını yakından takip ettiğini söyledi.

Yönetmen Fatih Akın’ın yakın arkadaşı olduğunu belirten Kusturica, ”Özellikle son yıllarda Türkiye’den üretilen sanat eserlerinin dünyada çok büyük etkisi olmaya başladı. Bu durumu, aynı zamanda Balkanlarda gizli kalmış hazinelerin ortaya çıkmasıyla ilgili bir süreç olarak değerlendiriyorum” dedi.

Kusturica, ”Türk sinemasından kimleri tanıyorsunuz?” sorusuna, ”Türk kültürü, Türk kelimesinden de geniş bir anlam ifade ediyor. Benim için Yılmaz Güney sinemada bir kahramandır. Güney’in ilk filmini izlediğimde ‘Türk yönetmen’ diye tanımıştım. Daha sonra Kürt bir yönetmen olduğunu öğrendim. Türk kültürü, Kürt kültürü, Sırp kültürü, Bosna kültürü… Benim için bu kültürel çeşitlilikle Balkanlar, benzersiz bir coğrafyadır” yanıtını verdi.

Filmlerinde neden en çok yoksulluk konusunu işlediğinin sorulması üzerine Kusturica, Balkanlarda yaşayan biri olarak yoksul insanlara karşı empati duyduğunu ifade ederek, ”Zengin insanların, her zaman neden bu kadar telaşlı olduklarını merak etmişimdir” diye konuştu.

Kusturica, İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere yönelik yapılan saldırı hakkındaki görüşlerinin sorulması üzerine de saldırıda hayatını kaybedenler için çok üzüldüğünü belirtti.
Emir Kusturica, bu akşam Kültürpark Açıkhava Tiyatrosunda konser verecek.