BİR müzik dergisinde hepimizi ilgilendiren bir haber(1) okudum:

“Gerilimli bir hayatınız mı var? Özellikle tansiyon hastası mısınız? Öyleyse her gün mutlaka Bach, Beethoven, Brahms dinleyeceksiniz.

Amerikan Yüksek Tansiyon Derneği’nin yıllık toplantısında, testler sonucu şu gerçek ortaya çıkmış: Günde 30 dakika müzik dinleyenin tansiyonu normale düşüyormuş.”

Bunu da açıklayan Floransa Üniversitesi’nden Profesör Modesti.

Yazıda güzel de bir illüstrasyon var: Beyaz gömlekli doktor, kızgın ve gergin görünen hastasına yazdığı reçeteyi gösteriyor:

“Beta-Hoven Blockers. Günde iki kez.”

Ben bu tavsiyeyi, Türkiye’de yaşayan her yurttaşıma tavsiye ediyorum. Eğer tansiyonunuz yoksa bile dert etmeyin, nasıl olsa bir gün olacak. Onun için şimdiden önlem alın. Ben bugünden itibaren tansiyon ilacımı kesiyorum, Bach, Beethoven, Brahms tedavisine geçiyorum.

‘KLASİK MÜZİĞİN HERKESE FAYDASI VAR’

DR. Adnan Çoban‘ın Müzikterapi(2) kitabından, bizde ve başka ülkelerde müzikle tedavinin tarihini okudum. Kitapta ilave olarak Cána Şifa Nağmeler isimli bir de CD yer alıyor.

Darüşşifalarımız ünlüdür, Evliya Çelebi, Edirne Darüşşifası’nı yazmıştı. Onun üslubu bile insanı tedavi eder.

Şair Charles Baudelaire, bir mektubunda, Wagner‘in Tannhauser operasından Akşam Yıldızı adlı parçayı dinledikten sonra intihardan vazgeçtiğini yazmış.

Bu yılki Uluslararası İstanbul Müzik Festivali‘nin ana sponsoru Borusan‘ın, iyi, ünlü karikatürcülere yaptırdığı afişlerdeki mottoyu ve festivalin sloganını anımsatayım:

“Klasik müziğin herkese faydası var.”

NELERİ DİNLEMELİ?

KENDİSİ de bir müzikçi, TRT sanatçısı olan, psikiyatri uzmanı Adnan Çoban, Türk müziğinden, batı müziğinden neleri dinlememiz gerektiği konusunda besteci ve makam adları veriyor:

“Rast ve mahur gibi, Batı müziğindeki majör tonlara uyan makamlar mutluluk duygularını artırdığından tercih edilebilir makamlardır.”

Kitapta; bu bölümde başka makamların da nelere iyi geldiği sıralanmış.

Gelelim Batı müziğine:

Rossini‘nin William Tell uvertürü.

Beethoven‘ın 9. Senfoni’sinden dördüncü bölüm.

Dvorak‘ın Slav Dansları.

Bizet‘nin Carmen Süiti.

Vivaldi‘nin Dört Mevsimi‘nden İlkbahar bölümü.

Ben bu listeye bir CD daha ekleyeceğim:

Tranquility. I Musici de Montreal Orkestrası‘nı Yury Turovsky yönetmiş. İçinde, J. C. Bach, Pergolesi, Vivaldi, Stravinski, Şostakoviç, Bochcherini’nin eserleri var.

* * *

HİÇ olmazsa haftada bir gün, bugün müzik dinleyin, hatta bütün seslerden arınmak için kulaklığınızı takın.

Gerilimli bir haftaya böyle hazırlanmak gerekiyor bence.

(1) …and relax, Lyrical Cure, BBC Music, July 2008.
(2) Müzikterapi, Ruh Sağlığı İçin Müzikle Tedavi, Psikiyatri Uzmanı Dr. Adnan Çoban, Timaş Yayınları.