Türk Androloji Derneğince ocak ayından itibaren başlatılan ”Erkek Erkeğe Sağlığı Konuşuyoruz” projesi kapsamında 10 ilde 31 bin erkek sağlık tırında muayene edildi. Prof. Dr. Atilla Gör, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, erkeklerin cinsel hayatlarındaki sorunları konuşmaktan çekindiklerini söyledi.

AA

Trabzon– Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Gör, Türk Androloji Derneği’nce ocak ayından itibaren başlatılan ”Erkek Erkeğe Sağlığı Konuşuyoruz” projesinin tanıtımı dolayısıyla Zorlu Grand Otel’de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Anadolu erkeklerinin cinsel yönden yaşadığı problemleri söylemekten çekindiklerine dikkati çekti.

Cinsel sağlığı olumsuz etkileyen hastalıklar

Proje sayesinde halkın erkek sağlığını ilgilendiren konularda bilinçlendirilmesinin sağlanacağını ifade eden Gör, şunları söyledi:
”Çalışmadan elde edilecek verilen, bilimsel çalışmalarda kullanılacak. Böylece Türkiye’nin erkek sağlığıyla ilgili profilinin çıkarılması sağlanmış olacak. Erkeklerin huzurlu ve mutlu olabilmesi için huzurlu ve mutlu cinsel hayatlarının olması şart. Erkeklerin cinsel sağlığını olumsuz yönde etkileyen birçok hastalık var. Erkeğin cinsel yaşamını şeker, tansiyon ve obezite gibi çeşitli hastalıklar olumsuz şekilde etkiliyor. Bir erkek cinsel yönden problem yaşıyorsa, bu durum başka yönden sağlık problemleri olduğunu gösterir.”

Erkekler problemlerini konuşmaktan çekiniyor

Prof. Dr. Gör şöyle devam etti:

‘Erkekler bu tür sorunlarını çözmek için daha çok eczacılarla işbirliği yapıyorlar. Bu doğru bir yaklaşım değil. Erkeklerin yaşadıkları sağlık sorunlarını belirlemeyi, çözmeyi ve sağlıklarına kavuşmasını amaçlıyoruz. Erkek cinsel sağlığının tedavisinde bir çok yöntem var. Ağız yoluyla kullanılabilen bir takım ilaçlar var. Bunların kullanımıyla hastalarımızda iyi netice alıyoruz. Hasta mutlu oluyor. Bu ilaçlar fonksiyon sorununun altında yatan diğer problemlerin çözümünde de etkili oluyor.”


Spor cinsel yaşam için faydalı

Sporun hem cinsel yaşam hem de fizyolojik yaşama pozitif etkisi olduğunu vurgulayan Gör, ”yapılan bilimsel araştırmalar, spor aktivitesi sırasında vücudun endorfin denen haz ve hoşluk veren maddelerin salgısının arttığını göstermiştir. Bu nedenle insan sağlığı açısından sporu tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

İstanbul’da ocak ayında başlanan sağlık taraması kapsamında İzmir, Denizli, Konya, Antalya, Gaziantep, Şanlıurfa, Kayseri, Adana, Nevşehir ve Mersin’de toplam 31 bin erkek ücretsiz şeker, tansiyon, yağ kitle indeksi taramasından geçirildi.

Atatürk Alanı’nda kurulan sağlık tırı, Trabzon’da 15 Mart pazar akşamına kadar erkeklere sağlık taraması hizmeti verecek