En az spora vakit ayırıyoruz

Türkler en az zamanı, ortalama 45 dakikayla kişisel bakıma, 30 dakikayla ise spora ayırdığı tespit edildi.

Online pazarlama platformu Napolyon.com, gerçekleştirdiği  ankette, üyelerine “24 saati nasıl değerlendirdiklerini” sordu. Elde edilen cevaplardan, Türk halkının en az zamanı, ortalama 45 dakikayla kişisel bakıma, 30 dakikayla ise spora ayırdığı tespit edildi. Çalışmaya; 81 ilden, 15 yaş üstü, her sosyo-ekonomik sınıftan 13.350 kişi katıldı.

Ankete göre; çalışmaya uykudan daha fazla zaman ayrılıyor, günün ortalama 8 saati işyeri, okul ve ev işleri için harcanıyor, 7 saat ise uykuda geçiyor. Yemek yemek, banyo yapmak gibi zorunlu ihtiyaçlara ayrılan zaman yaklaşık 2 saat iken, trafikte veya yolda 1,5 saat harcanıyor. Yaklaşık 1,5 saat eğlence ve kültürel aktivitelere, 1,5 saat ibadet ve dinlenmeye, 1 saat ise hobilere ayrılıyor. SES gruplarına göre bakıldığında, DE grubu en çok uyuyan, işyeri, okul veya ev işlerine en az zaman ayıranlardan oluşuyor. Sosyoekonomik sınıf geriledikçe, eğitim veya çalışmaya ayrılan zaman azalıyor. AB grubuna dahil olanlar ise hobilerine en fazla zamanı ayırıyor.

Çalışmadan bazı sonuçlar:

·        Kadınlara göre daha fazla çalışan erkekler, spora, kadınlar ise hobilerine ve özel saatlere daha fazla zaman ayırıyor.

·        En çok uyuyan kesim 24 yaş altı gençler, en fazla çalışan grup 25-45 yaş arasındakiler.

·        Spor, en fazla 18 yaş altındaki gençler tarafından yapılıyor. Gençlerin spora ayırdıkları zaman ortalama 1 saat 10 dakika.

·        55 yaş üstündekilerin 2 saatten fazla zamanı, ibadet ve dinlenmeyle geçiyor.

·        Eğlenceye ve kültürel aktivitelere en çok zaman ayıran kesim, 2 saat ile 18-24 yaş grubu.

·        Büyük illerde yaşayanlar, trafikte/yolda daha fazla zaman harcıyor.

·        Trafikte / yolda geçen zamanda İstanbul birinci; Anadolu yakasında oturanlar, Avrupa yakasında yaşayanlardan daha fazla zamanı trafikte harcıyor

·        Ankara ve İzmir’de, diğer Anadolu şehirlerine göre daha fazla zaman trafik ve yolda geçiyor.

·        Trafik ve yola en az zaman harcayan Karadenizliler, aynı zamanda en fazla uyuyanları oluşturuyor.

·        Trafikte/yolda daha az zaman geçirdiklerinden, İstanbul, Ankara ve İzmir dışında yaşayanlar; kişisel bakıma, spora, kültür-sanata ve kendilerine daha fazla zaman ayırıyor.

·        Hobilerine en fazla zaman ayıranlar ise İzmirliler.