Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Almanya’daki Deniz Feneri Derneği’nin, Türkiye’de aynı adı taşıyan derneğe yardımda bulunduğunu açıkladı. Konya’da yardım yapılan bir başka derneğin başkanı ise, AKP’li ve Kanal 7 yöneticisi çıktı.

Almanya’da milyonlarca euroluk vurgun yapan Deniz Feneri e. V Derneği ile Türkiye’de aynı adı taşıyan dernek arasındaki bağlantı olduğu ortaya çıktı.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Almanya’daki derneğin Türkiye’deki derneğe yardımda bulunduğunu açıkladı.

Deniz Feneri yolsuzluğunu yakından takip eden CHP’li Atilla Kart, bir soru önergesi ile, Deniz Feneri e.V’nin Türkiye’de yardım yaptığı derneklerin açıklanmasını istedi. Kart’a ilk cevap Mehmet Ali Şahin’in Adalet Bakanlığı döneminde geldi. Şahin, Almanya’daki Deniz Fenerinin, Türkiye’de 9 derneğe yardımda bulunduğunu belirtti amcak bu derneklerin isimlerini açıklamadı.

“SEHVEN” HATA, GERÇEĞİ ORTAYA KOYDU

Sadullah Ergin’in bakanlık koltuğuna oturmasıyla yeniden önerge veren Kart, 9 derneğin isimlerini istedi. Ergin’in yazılı cevabı ise, Almanya’da mahkum olan dernek ile Türkiye’deki dernek arasındaki bağı ortaya çıkardı.

“Almanya’da kurulu bulunan Deniz Feneri e.V isimli derneğin Türkiye’de yardımda bulunduğu dernek sayısının sehven dokuz olarak bildirildiği; kayıtların tetkikinden 3 dernek ve 1 federasyona yardımda bulunulduğunun anlaşılmıştır’’ diyen Bakan Ergin, bu dernekleri Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Sofular Alaaddin Camii ve Çevre Koruma Derneği, Türkiye İlahiyat Tedrisatına Yardım Eden Dernekler Federasyonu ve İlim Yayma Cemiyeti Konya Şubesi olarak açıkladı.

AKP VE KANAL 7 İLE İLİŞKİ

Yardım edilen dernekler arasında yer alan, Deniz Feneri Derneği’nin dışında İlim Yayma Cemiyeti Konya Şubesi ilginç bir bağlantıyı da ortaya koydu. Çumra Belediye Başkanlığı da yapan ve son seçimde AKP’den yeniden aday olan Nasır Ersöz, derneğin yönetiminde yer aldı. 14 yıl Niğde ve Konya’da imamlık yapan Ersöz, Kanal 7 TV’nin bölge koordinatörlüğünü yaptı. Son seçimde ise başkanlığı MHP’li adaya kaptırdı.

“KAMU YARARINA” ÇALIŞAN FEDERASYON

Deniz Feneri e.V’nin yardımda bulunduğu Türkiye İlahiyat Tedrisatına Yardım eden Dernekler Federasyou ise, Başbakan Erdoğan ile Cemil Çiçek ve Abdülkadir Aksu’nun da kurucuları arasında bulunduğu Birlik Vakfı içinde yer alıyor. Bu federasyon Bakanlar Kurulu kararı ile “Kamu yararına faaliyet gösteren dernek” statüsü kazandı. Halen federasyona bağlı olarak hizmet veren Saadet Narin Din Öğretimine Yardım Vakfı ise Ankara Gençlik Caddesindeki 4 dükkanının gelirini İmam-Hatip liselerinden seçilen öğrencilere burs olarak veriyor.

“HÜKÜMET DELİLLERİ KARARTIYOR”

Bakan Ergin’e “yardım yapılan dernek sayısı neden daha önce 9 olarak bildirilmiş daha sonra 4 olarak düzelmiştir? MASAK’ın çalışmaları soruşturmayı sürdüren Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na iletilmiş midir, yoksa MASAK göstermelik bir inceleme mi yapmaktadır?” sorularını yönelten Atilla Kart, “Mevcut anayasal sistemin zafiyet ve çelişkileri istismar edilerek kamu kaynakları talan edilmektedir. Sistemi çökerten, içini boşaltan ve sistemden öç alan bu süreçler yaşanırken, Türkiye’yi yönetemeyen, Türkiye’de Fetret dönemini yaratan, Türkiye’yi diktaya ve kutuplaşmaya götüren bu siyasi iktidar diğer taraftan da Türkiye’yi müstemleke bir ülke haline getirme görevini üstlenmiş durumdadır.” diye konuştu.

“MASAK’A DA MÜDAHALE EDİLİYOR”

Kart bir soru üzerine, dernek sayısının önce 9 daha sonra 4 olarak bildirilmesinin kuşkuların ne kadar yerinde olduğunu gösterdiğini ifade ederek “Hükümet delilleri karartmaktadır. Karartabildiğini karartıyor, karartamadığını bırakıyor. Mehmet Ali Şahin’in bakanlığı döneminde MASAK’ın analiz ve inceleme yaptığı belirtiliyor. Sadullah Ergin yapılan çalışmaların inceleme aşamasına geldiğini söylüyor, nasıl bir çalışma ciddiyetiyse mesafe alınamıyor, 8 aydır bu inceleme ve çalışmalar sürüyor. Hükümet İçişleri Bakanlığının kayıtlarına da MASAK’a da müdahale ediyor.” diye konuştu.