Amerika’da başlayan ve Avrupa’ya da sıçrayan boşanma partisi düzenleme çılgınlığına, Avrupa, boşanma fuarıfikri ile daha kitlesel ve ticari bir boyut kazandırdı. Boşanma partisinde boşanan kadınlar kadın, erkekler erkek arkadaşlarıyla bir araya gelip eski eşlerinin tişörtlerini kesiyorlar! Veya kadınlar Thelma ve Louisegibi feminist filmler izliyorlar, boşanma ile ilgili şarkılar eşliğinde dans ederek eğleniyorlar. Kimileri de hem ağlayıp hem de sarhoş olana dek içiyorlar. Boşanma pastası, evlilik yüzüğü tabutu, just-divorcedpankartı, boşanma yüzüğü (kırık daire), evlenme cüzdanının, evlilik fotoğraflarının ve aşk mektuplarının yakılması boşanma partilerinin vazgeçilmezleri arasına girmiş bulunuyor.

Belçika’da boşanma oranının artmasına, her üç evli çiftten birinin boşanmasına karşın düzenlenen ilk boşanma fuarına ilgi azdı. Anvers’te boşanma ile ilgili tabuları yıkmak amacıyla 21 Haziran’da ilki gerçekleştirilen boşanma fuarını 300 ziyaretçi gezdi. Özel konuşmalar için bölümlerin ve dedektiflerin bulunduğu fuarda boşanmayı düşünen çiftler arabuluculuk, yasal düzenlemeler ve pratik işler konusunda bilgilendirildiler. 22 standın yer aldığı fuarda 30 bilgilendirme etkinliği gerçekleştirildi. Organizatörler ilk fuarı ve katılımı başarılı buldular ve fuarın ikincisini düzenleme kararı aldılar. İkinci fuarın ne zaman gerçekleştirileceği henüz belirlenmedi. Belçika’da kamuoyunun boşanma fuarı fikrine henüz tam olarak hazır olmadığı anlaşıldı, ama yine de organizatörler böyle bir fuarın gerekliliğine inandıklarını söylediler. Organizatörlere göre boşanma fuarı, boşanma ile ilgili tüm bilgilerin büyük engellerle karşılaşılmadan alınabileceği bir buluşma noktası olarak bir ihtiyaç.

En popüler standlar ise özel dedektiflerin bulunduğu standlardı. Dedektifler çoğunlukla eşi tarafından aldatılanlar tarafından kullanılıyor. Avukatlar ve arabulucular da dikkat çektiler. Şimdilik boşanma partisigibi temalar Belçika’daki fuarda yer almadı.

Belçika’ya ilham kaynağı olan boşanma fuarlarının ilki 2007 yılı Ekim ayında Viyana’da gerçekleşti. Viyana’daki 2 günlük fuarda ilk gün kadınlar, ikinci gün ise erkekler fuara alınmıştı. İki gün süren fuarda boşanmak isteyen çiftlere hukuki ve psikolojik bilgiler verilirken babalık testi de yapıldı. Fuarda açılan stantlarda emlakçiler, hukuki danışmanlar, seyahat acenteleri, arabulucular, kadın kuruluşları, babalık testinin yanı sıra boşanma partisi hakkında bilgiler verildi. Haziran başında Hollanda’da gerçekleştirilen 1 günlük boşanma fuarına ise kadınlar ve erkekler birlikte alınmıştı.

İngiltere’nin ilk boşanma fuarı ise ekim ayında Brighton’da açılacak.

Belçika’da düzenlenen fuar, boşanmayı pazarlanan bir ticari ürün gibi gördüğü için daha açılmadan önce eleştirilmeye başlanmıştı. Fuar, insanlara boşanmanın basit bir prosedür işi olduğu izlenimi vermekle suçlandı. Aileden sorumlu Devlet Bakanı Melchior Wathelet de eleştirilere hak vererek boşanmanın yasalarla düzenlendiğini ve hafife alınmaması gerektiğiniifade etti. Wathelet Alışverişe gider gibi boşanma davası açılmazdedi. Organizatörler amaçlarının boşanmayı pazarlamak olmadığını özellikle vurgulasalar da serbest piyasa ekonomisi nişan, düğün, doğum günü gibi sadece mutlu günleri değil acıları da paraya çevirmenin yolunu bulmuşa benziyor. Hayatım, epeydir geçinemiyoruz, gel istersen şöyle fuara doğru bir açılalım, uygun bir şey bulursak boşanırızdiyen çiftlerden, bir süre sonra 15 yıllık mutlu evliliğimizi sonlandırmaya karar verdik. Bu önemli günümüzde siz dostlarımızı da aramızda görmekten onur duyarız diye başlayan ve Eşyayı paylaştık, bu nedenle hediye getirmeyin, ancak boşanma maliyetlerine para ve altın takarak katkı yapabilirsiniz notuyla biten boşanma partisi davetiyesi alacağımız günler yakındır!