Hekimler uyardı: Estetik ameliyatlarını tam teşekküllü hastanelerde, plastik cerrahların eşliğinde yaptırmaya özen gösterin. Aksi halde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir

Estetik ameliyatlarına olan talep her geçen gün daha da artıyor. Uzmanlar, estetik ameliyatlarının son 5 yılda özellikle erkekler arasında yüzde 200 oranında arttığını belirterek estetik ameliyatlarında önemli olanın doğal ve kişinin normal hayatını etkilemeyen bir değişiklik olduğunu söylediler. Uzmanlar, yaz aylarının gelmesiyle birlikte özellikle kadınların estetik merkezlerine akın ettiklerini anımsatarak “Estetik ameliyatları yapılırken tam teşekküllü hastanede, plastik cerrahlar eşliğinde yapılmasına özen gösterilmelidir. Aksi halde istenmeyen kötü sonuçlar ortaya çıkabilir” uyarısında bulundular.

Kişinin dış görünümünün önem kazandığı günümüzde erkeklerin de estetik ameliyatlarına olan talebinin arttığı görülüyor. Kadınlar kadar erkeklerin de estetik ameliyatı yaptırdığını dile getiren uzmanlar, güzellik uğruna yapılanların sınır tanımadığını söylüyorlar. Burun, meme büyütme, küçültme, liposuction, botoks, saç gibi alanlara yapılan estetiklere diş estetiği de eklendi. Yapılan araştırmalar, düzgün dişlere sahip olanların kendilerine olan özgüvenlerinin de fazla olduğunu ortaya koyuyor.

Neşterli ve neştersiz çok sayıda estetik ameliyatının ortaya çıktığını kaydeden hekimler, estetik yaptırırken kişinin günlük hayatına engel teşkil edecek estetiklerden kaçınmak gerektiğini vurgulayarak “Güzelleşeceğim derken yaşamınızdan olmayın” uyarısında bulundular.

Estetik ve plastik cerrahi uzmanı Prof. Erol Kışlaoğlu, son yıllarda estetik ameliyatlarına olan taleplerin arttığını vurgulayarak dünyada ve Türkiye’de en çok tercih edilen estetik ameliyatının burun ameliyatı olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Kışlaoğlu, “Türkiye’de kadınlar arasında en çok tercih edilen estetik ameliyatları burun, liposuction denen yağ alma işlemi ve meme büyütme ameliyatları; erkekler arasında da burun, yağ aldırma ve penis büyütme ameliyatlarıdır” dedi. Burun ameliyatlarının çok fazla yapılmasının nedenini Kışlaoğlu, “Burun yüzün tam ortasında olduğu için en ufak hata veya oransızlık halinde bile dikkati çekiyor” diyerek açıkladı.

Burun estetiğinde en önemli faktörün anatomiyi bozmadan bir estetiğin yapılması olduğunu kaydeden Kışlaoğlu, “Müdahale yaşı 18 olmakla beraber, aşırı bozukluk olan ve psikolojik travma yaratan durumlarda 17 yaşından itibaren burun estetiği yapılabilir” dedi.

Yapılacak olan burnun yüze uyumlu olması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kışlaoğlu, “Burnun ölçüleri yüzün diğer bölgelerinin ölçüleriyle orantılı ve uyum içerisinde olmalıdır. Dijital kameralar ve bilgisayarlardaki imaj programları bize, yüze gidecek ideal burnu bulmakta da yardımcı oluyor. Kişinin ameliyat öncesinde resimleri çekilerek bilgisayar ortamına aktarılıyor ve yapılacak olan burun yine bilgisayar ortamında kişiye gösteriliyor. Ameliyat sonrasındaki burnunu da kişi görmüş oluyor” diye konuştu.