Sabah Gazetesi, Ahmet Altan ve surekasi Turk Silahli Kuvvetlerini yipratmak uzere ciktigi destekli (!!) yolda yalan, dolan ve hileye kadar geldi, alcakligin bu kadarina soylenecek her soz yetersiz kalir.

Asagidaki haber Kanal 1’in sitesinden alinmistir.

http://www.kanal1.com.tr/haber,Goruntuler-Aktutun-e-110-km-uzaktan,95740964D8FB4DBB89E58289481E959C.html

Habercilik güven mesleğidir. Sayfaya ya da televizyonda bülteninize girecek haberlerin titiz bir elekten geçmesi gerekir. Çünkü haber, habercinin namusudur. Ve o müessese hiç bir şekilde riske edilemez.

İşte size yeni örnek: Dün Taraf Gazetesi’nde yer alan fotoğrafların üzerindeki başlıkta şunlar yazıyordu: Aktütün’ü itiraf edin demiştik. Biz açıklıyoruz. İç sayfalardaki başlıkta ise, ‘canlı yayında karakol baskını’ deniyordu.

Ne diyor gazete ve haber bültenleri: Tarih 3 Ekim’i yani saldırı gününü gösteriyor. Saatler ise olaydan 3.5 saat öncesini. Ve teröristler ne yapıyor. Az sonra saldıracaklar ve siper kazıyorlar.

Bir başka fotoğrafın altındaysa, “casus uçaklar, saldırı anını karargaha da canlı izletti” deniyor. Yani bu görüntü saldırı anında çekilmiş. Ne demiştik; bu görüntüler, haber ajansının servisiyle haber bültenlerinde de aynen kullanıldı. Ve yine biz ne demiştik, haberciliğin yeni hastalığı yapıştırmacı gazetecilik.

Çünkü bakın; saldırı günün gösteren ve olaydan 3.5 saat önce çekilen bu görüntüler nereden? Zaten üzerinde de var. 37. 09 enlem, 44.07 boylam. Neresiymiş, Kuzey Irak. Aktütün ya da yakını değil. Peki, Aktütün’e mesafe ne? Kuş uçuşu 20 kilometre. Peki dağları aşıp, yürüyerek gittiğinizde mesafe ne? 65-70 km. Peki, siz hiç 65-70 kilometreden ve dağların ardından insan öldürebilen tüfekler gördünüz mü?

Diyelim ki teknolojik gelişmelerden haberimiz yok. Başka bir fotoğrafta enlem ve boylam 36.20’ye 45.04 . Peki nereye denk geliyor? İran sınırına yakın. Daha da açalım, Kandil Dağı. Mesafe ne? 110 Km. Unutmadan bu da kuş uçuşu. Çünkü yürüme mesafesi dağları da hesaba katında 200 km. Hadi dağların ardından 65-70 km’den vurdu bu teröristler, bari 200 kilometreden vuramazsın değil mi?

Bir kez daha hatırlatalım. Bu mesafeler kuş uçuşu, haberciliğin de kuş gibi uçmasıyla bir ilgisi yok ama komik bir durum.
Bütün bunları söyledikten sonra altını çizelim, Kanal 1 Haber Merkezi, insanın saçının teline gelen zarardan bile hesap sorabilme özgürlük ve anlayışına sahip. Tabi ki bu olayda zafiyeti olanlar varsa gerekli yaptırım uygulanmalı. Ancak buradaki mesele, habercilik mesleğinin asgari kontrol mekanizmasının işlemesini sağlayıp sağlayamamak.

Bu görüntü ve fotoğraflarda Aktütün yok. O bölgeye çok uzaklarda yapılan istihbari çalışmaların ürünü bunlar. Tabi teröristler bu kadar izlenebiliyorsa, yapılacak bir şeyler yok mudur? Sorusu bir başka konu. Yapıştırmacı gazeteciliğin son örneğini sunalım istedik. Üzerinde yazan rakamları bile merak etmeden. Bu rakamların nereyi işaret ettiğini öğrenmeden, tut kulağından çek ve at haberlerin arasına. Bu editoryal kalibrenin amacını sorgulamak bile gelmiyor insanın içinden değil mi?

http://www.kanal1.com.tr/haber,Goruntuler-Aktutun-e-110-km-uzaktan,95740964D8FB4DBB89E58289481E959C.html