'Açık' kadınları topladılarSaçı gözüken kadınları, traşı uygunsuz erkekleri topladılar, fön çeken berber dükkanlarını kapattılar.

Ahlak Polisi İş Başında

Ahlak Polisi, artık daha sıkı. Saçı gözüken “açık kadınları”, uygunsuz saç tıraşı olan erkekleri, sokaklarda tek tek çevirip sorguya çektiler, sonra da polis otolarına doldurup karakollara götürdüler.

Düşük bel pantolon, dar pardesü satan, Batı tarzı saç kesimi yapan kadın ve erkek berber dükkanlarını kapattılar. İran’da ahlak polisi, çok geniş çapta bir kılık-kıyafet operasyonu başlattı. Yeni uygulama kapsamında İran Ahlak Polisi, sadece kıyafet denetimi yapmıyor… Erkeklerin saç-sakal tıraşına da bakıyor. Kadınlarda Avrupai saç kesimi ve fön çektirmesi de artık kesinlikle yasak.

Kıyafeti “uygunsuz” bulunan kişilerin bilgileri alınıyor, bir daha kuralları bozmayacaklarına dair taahhütname imzalatılıyor. Bunlara uymayanlar, ikinci kez yakalandığında gözaltına alınarak mahkemeye sevk ediliyor.

Yasak kıyafetleri giyenlere bu elbiseleri hangi dükkandan aldıkları soruluyor. Saç tıraşı beğenilmeyenlerin de hangi berber veya kuaföre gittikleri öğreniliyor. Daha sonra polis bu dükkanlara şok baskınlar düzenleyip, derhal kapatıyor. Son 2 günde birçok dükkan baskınlar sonucunda kapatıldı.

Ve kadınların ayak bileklerinin de gözükmesi artık yasaklar kapsamında. Çıplak ayakla, açık ayakkabı giymek ve ayak bileğinin belirgin şekilde görünmesi yasaklar kapsamına alındı.