Gıda krizinin milyonlarca kişiyi ölümle burun buruna getirdiği Etiyopya acil destek bekliyor.

Aylardır yağmur yağmamasının sonucu olan kuraklığın ağırlıklı nedenini oluşturduğu gıda krizinin büyük çoğunluğu çocuk 4.5 milyonu aşkın kişiyi “aç bıraktığı” Etiyopya, dünyaya yardım çağrısı yaparak acilen 325 milyon dolarlık (406 milyon YTL) para ve insani yardıma gereksinim duyduğunu açıkladı.

Krizden kötü etkilenen ülkeler listesinin başında yer alan 81 milyon nüfuslu Afrika ülkesindeki Afet Önleme ve Hazırlığı Dairesi’nin açıklamasında, uluslararası yardım kuruluşlarından bağış yapılmadığı takdirde binlerce çocuğun birkaç ay içinde öleceği, 75 bin çocuğun yeterli beslenemedikleri için hasta oldukları vurgulandı.

Acil gıda yardımı gerekiyor

Daire Başkanı Simon Mechale, 500 bin tonu aşkın gıdaya ihtiyaçları olduğunu, ancak ellerinde sadece 118 bin ton gıda bulunduğunu belirterek var olan sağlık ve gıda dağıtım merkezlerinin kapasitelerinin yetmediğine dikkat çekti. Özellikle temmuz ayı için göstergelerin çok kaygı verici olduğunu söyleyen Mechale, “Yağmur yağsa bile hasat döneminin en erken ağustos ve eylülden önce başlama şansı yok” dedi.

Etiyopya için Birleşmiş Milletler Gıda Programı, asilerin direnişe geçmesini engellemek amacıyla hükümetin yardımların dağıtımını kısıtladığı Oromiya, Somali ve Güney Eyaletleri, Uyrukları ve İnsanları’nın en kritik durumdaki bölgeler arasında yer aldığı ülke için kaynak arıyor. 19.5 milyon dolar (24.4 milyon YTL) yardım gönderecek olan İngiltere’nin elini ilk cebe atan ülkelerden olduğunu anımsatan Birleşmiş Milletler Acil Yardım Koordinatörü John Holmes da “Birçok uluslararası kuruluş elinden geleni yapıyor ama daha fazlasına ihtiyaç var” diyerek gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünyanın iş işten geçmeden Etiyopya halkına yardım elini uzatmasını istedi.(BBC)

Aylardır yağmur yağmayan ve dünyaya acil yardım çağrısı yapan Etiyopya, binlerce çocugun açlıktan öleceğini duyurdu.