Yaşam tarzı ömrü etkiliyor

Uzun yaşamanın, yalnızca genetik nedenlerden kaynaklanmadığı, iyi ve aktif bir yaşam tarzının yanı sıra, sporun da insanların uzun yaşamasında en önemli neden olduğu açıklandı.

– İsveç Göteborg Üniversitesi’nden Prof. Dr. Lars Wilhelmsen’ın öncülüğünde yapılan araştırmaya, Göteborg, Uppsala ve Lidköping illerindeki üniversitelerden uzmanlar katıldı. İsveç’te, 1913 yılı doğumlu 855 kişinin takibi ile yapılan araştırmada, 90 yaşını dolduran insanların yaşam standartları ve yaptıkları aktiviletelere izlendi.

İzlemeye alınan 855 kişiden 111’inin 90 yaşını geçtiği görülürken, uzun yaşayanların alışkanlıkları ve yaşam şartları, erken yaşta ölenlerin yaşam şartları ve alışkanlıkları ile karşılaştırıldı.

Yapılan karşılaştırmada, insanların genetik kalıntılarından daha çok, iyi bir yaşam tarzı ile birlikte, spor ve aktif yaşam sürmesinin ömrü uzatan en önemli etken olduğu sonucuna varıldı.
Araştırmada yer alan, Göteborg bölgesinden 104 yaşındaki Alice Östlund, bu yaşına rağmen hala aktif bir hayat sürdürdüğünü belirterek, ”Hep sağlıklı bir hayat yaşamak için çaba gösterdim. Hayatım boyunca hep aktif oldum. Ayrıca sağlıklı yiyecekler ile beslenin ve spor yapın. Herşeyden aşırıya kaçmadan yiyin” önerisinde bulundu.

İsveçli bilim adamlarının çalışması, uluslararası Internal Medicine Dergisi’nde de yayınlandı.