8’inci Boston Türk Film ve Müzik Festivali’nin açılışı Nuri Bilge Ceylan’ın Üç Maymun filmi ile dün gece yapıldı. Festival programında bu yıl gösterilecek filmler Amerikalı sinema eleştirmenleri tarafından çok beğenild

Boston– Boston Phoenix gazetesi, 8’inci Boston Türk Film ve Müzik Festivali ile ilgili haberini “Harika Türk Filmleri” başlığıyla verirken, önemli film eleştirmenlerinden Peter Keough da festivale tam sayfa yer verdi. Boston Globe gazetesinin film eleştirmeni Wesley Morris festival programından dolayı festival yönetimini kutladı. Festivalin kurucusu ve direktörü Erkut Gömülü, “Türk filmlerinin izleyicilerinin yüzde 70’e yakını Amerikalılar” dedi. Bu yıl 20’den fazla etkinliğin yer aldığı festival 9 Mayıs’a kadar devam edecek.

“Boston Türk Film Festivali Türk Sineması’nda Mükemmellik Ödülü”
Türk sinemasına katkılarından dolayı bu yıl Nuri Bilge Ceylan‘a verildi. Üç Maymun’un gösterimi öncesinde yapılan törende ödülü Nuri Bilge Ceylan adına oyuncu ve senaryo yazarı Dr. Ercan Kesal aldı. Üç Maymun çoğunluğunu yabancıların oluşturduğu 400’den fazla izleyici tarafından büyük beğeni topladı ve filmin sonunda alkış aldı. Gösterimin ardından Ercan Kesal ve seyirciler arasında film üzerine bir de söyleşi yapıldı.

Bu yılki festivalde yönetmen Derviş Zaim‘in Nokta, Reha Erdem‘in Hayat Var, Reis Çelik‘in Mülteci, Selim Evci‘nin İki Çizgi, Mehmet Eryılmaz‘ın Hazan Mevsimi-Bir Panayır Hikayesi, Jacques Deschamps‘in Dinle Neyden filmlerinin Kuzey Amerika’daki ilk gösterimleri yapılacak. Yönetmen Özcan Alper‘in Sonbahar filminin ABD’deki ilk gösterimi de festivalde yer alıyor.

Festivalde ayrıca Hüseyin Karabey‘in Gitmek, Seyfi Teoman‘ın Tatil Kitabı, Ümit Ünal‘ın Ara, Çağan Irmak‘ın Ulak filmleri de gösterilecek. 2008 Kasım ayında 13. Boston Türk Festivali çerçevesinde yapılan Belgesel ve Kısa Film Yarışması’nda ödül alan Dışarısı Nasıl, Ayak Altında ve Kayıp Zaman Düşleri adlı filmler de festivalde yer alıyor.

Gömülü seyircilerin yüzde 70i Amerikalı

Festivalin kurucusu ve direktörü Erkut Gömülü, yaptığı açıklamada, 2001 yılında başlayan ve her yıl biraz daha büyüyen festival ile çağdaş Türk sinemasının seçkin örneklerini ve yönetmenlerini ABD’li sinemaseverlere tanıtmaktan büyük gurur duyduklarını söyledi. Geçmiş yıllarda Boston’da sınırlı sayıda Türk filmi izlenirken festivaller ile birlikte bu sayının son yıllarda 60’a yaklaştığını, seyircilerin de yüzde 70’e yakın kısmının Amerikalılardan oluştuğunu belirtti. Festivalin sürekli bir seyirci kitlesi oluşturabilmesinin de kayda değer bir gelişme olduğunu ve bu yakalanan ivmenin önümüzdeki yıllarda da devam etmesini beklediklerini söyledi.

Erkut Gömülü Boston Türk Film Festivali’nin A.B.D.’de bir güzel sanatlar müzesiyle işbirliği yapılarak başlatılmış ilk Türk Film Festivali olmasının yanısıra, daha da önemlisi, bu işbirliğinin süreklilik taşıyor olmasının önemli olduğunu da belirtti.