Her Alman Nazi değildir

The Usual Suspects (Olağan Şüpheliler/1994), X-Men (2000), Superman Returns (Superman Dönüyor/2006) filmlerinin başarılı yönetmeni Bryan Singer ve Oscar ödüllü (Olağan Şüpheliler)senarist arkadaşı Christopher McQuarrie, çocukluklarını geçirdikleri New Jersey’deki evlerinin arka bahçesinde 8 mm kamerayla İkinci Dünya Savaşı konulu filmler yaparlarmış.

Aslı Selçuk

Hafta Sonu / Cumhuriyet Ünlü yıldız Tom Cruiseun çocukluğu da Nazileri, Hitleri öldürme isteğiyle geçmiş. Nazi Almanyasına ilgi duyan bu üç sinemacının yolları 2007’de Valkyriede (Operasyon Valkyrie) kesişir. Apt Pupi l(1998) ve X-Mende Nazileri anlatan Bryan Singer, üç çizgi roman (X-Men, X-Men 2 (2003), Superman Dönüyor) uyarlamasının ardından küçük bütçeli bir film yapma kararı verir. Konu hem Bryanın hem de Christopherın ilgi duyduğu Nazi Almanyası olacaktır.

Ön araştırma için 2002de Berline giden Christopher, Hitlere yapılan onbeşinci suikast girişiminin lideri olan Albay Claus von Stauffenberg ve grubunun kurşuna dizildiği, Alman direnişinin simgesi olan Bendlerblock anıtını görünce derinden etkilenir. Yönetmenle senaristi, Avrupada, 20 milyon dolar bütçeyle, tanınmamış oyuncularla Hitlere karşı direnen subayları anlatan ufak bir yapım gerçekleştirmeyi düşünürler. Chris, projeyi Tom Cruiseun sahibi olduğu United Artistse götürmeyi önerir. Tom Cruiseun filmlerini izleyerek büyüyen Bryanla Chrisin kafasında Stauffenbergi aynı yaşta olan, fizik olarakta benzeşen Cruiseun oynaması düşüncesi vardır. Olağan Şüphelileri gördükten sonra Singerla çalışmak isteyen Cruise, Valkyrienin yapımcılığını kabul eder, filmin bütçesi böylece 20 milyon dolardan 75 milyona çıkar. Cruise aynı zamanda başrolü de üstlenir.

 

Hümanist bir kahraman 

Oyuncunun Scientology üyesi olmasından ötürü Alman hükümeti ve albayın ailesi Nazizme kafa tutan kült kahraman Stauffenbergi Cruiseun canlandırmasına karşı çıkarlar. Ancak albayın torunu Philipp von Schulthess, Tom Cruisela görüşüp oyuncunun role profesyonel yaklaşımını gördükten sonra onayını verir. Berline yerleşen çekim ekibi burada ayrıntılı bir ön araştırmaya girişir. Savaş fotoğrafları incelenir, dönemin belgesel ve konulu filmleri izlenir, askeri danışmanlara başvurulur. Gerilim, gizem, dram, aksiyon dolu Operasyon Valkyrie bir soykırım filmi değil, bir savaş gerilimi, Hitlere yapılan başarısız onbeş suikast girişiminin sonuncusunu baştan sona sürükleyici bir anlatımla yansıtıyor. Tümgeneral Henning von Tresckowun (Kenneth Branagh) içki şişesine yerleştirdiği bomba patlamayınca Hitler ondördüncü kez ölmekten kurtulur. Tresckowla birlikte Hitleri ortadan kaldırmayı tasarlayanlar arasında Führeri protesto edip ordudan ayrılan General Ludwig Beck(Terence Stamp), General Friedrich Olbricht (Bill Nighy), politikacı Dr. Carl Friedrich Goerdeler (Kevin McNally) vardır. Nazilerin hergün binlerce Yahudiyi katlettiği, bu cinayetlerin Almanlarca durdurulması gerektiğini düşünen, vatanlarını çok seven bu gruba 1943te Tunusta sol gözünü, sağ elini, sol elinin iki parmağını kaybeden Albay Claus von Stauffenbergde (Tom Cruise) katılır.

Stauffenbergi bir hümanist olarak tanımlayan Singer, Albay olarak görevini biliyordu ama aynı zamanda Nazilerin korkunç şeyler yaptıklarını da biliyordu. Onun albay ve suikastçı olarak çifte kişiliğini Supermankine benzetiyorum diyor. Karısı Kontes Nina (Carice van Houten) ve dört çocuğuna uzun bir süre sonra yeniden kavuşan soylu, katolik Claus von Stauffenberg, Hitler Almanyasını artık tanıyamamaktadır. Böyle bir Almanya istemediğini, ülkesini sevdiğini, yoketmeye, soykırıma, dünyayı ele geçirmeye kalkan ülkesini bu zorbadan temizlemeye karar veren Albay, ailesinin geleceği pahasına bu zorlu görevi üstlenir: O ülkesini ve dünyayı bu inanılmaz zulümden kurtaracaktır.


Karakter odaklı gerilim 

Stauffenberg ne Naziydi ne de SSti, onlardan çok farklı olan Wehrmachttı. Bu ulusal kahramanı canlandırırken üstlendiğim büyük sorumluluğun bilincindeyim. Anısını ve ailesini onurlandırmak için bu özgün karakteri doğru yorumlamaya çalışacağım diyen Tom Cruise, Stauffenbergin son derece yürekli, onurlu, dürüst, verdiği kararın kendisine ve ailesine getireceği risklerin bilincinde olduğunu buna karşın son ana dek kararından vazgeçmediğini, örnek yazgısının günümüz toplumu için iyi bir ders olacağını belirtiyor. Valkyrie karakter odaklı bir gerilim, ne biyografik bir çalışma ne de tam bir belgesel. Savaşın bitiminde Hitler karşıtı subaylar Almanlarca vatan hainleri olarak algılandılar. Soykırım ancak altmışlardan sonra tartışılmaya başlandı. Altmışlardan sonra Alman çocuklar ebeveynlerine savaşta neler olduğunu sormaya başladılardiyen Bryan Singer, uluslararası bir oyuncu kadrosuyla çalışmış. Yapım tasarımları kusursuz, Adolf Hitlerin karargahı Kurt İni, Berlinin 60 km güneyinde inşa edilmiş, içindeki eşyalar özel koleksiyonculardan toparlanmış. Görüntü çalışmasında, Nazi ideolojisini yansıtan kırmızı renk ön plana çıkarılmış. Amacım tarihi drama ve gerilim arasında bir denge kurarak genel izleyiciye yönelik sürükleyici, soluk kesici bir film yapmaktıdiyen Singer amacına fazlasıyla ulaşmış. Finali bilmemize karşın filmi heyecan içinde izliyoruz, filmin başarısı da burada. Dün gösterime giren Operasyon Valkyrie, görev, sorumluluk, vatan sevgisi, vicdan, insanlık temalarını sorgulayan çağdaş bir seyirlik.