Sinema.com üyeleri, yabancı filmler açısından olmasa da, yerli filmler açısından özellikle son çeyreği fazlasıyla zengin olan 2008 yılını kendi zevklerine göre gözden geçirdi ve 10 gün boyunca sitemizdeki “2008 Yılının En İyileri” anketinde oyladı. 9 bin 700 üyemizin katılıp oy kullandığı ankette, yılın en iyi yerli ve yabancı filmi, en iyi animasyon, en iyi yerli ve yabancı kadın ve erkek oyuncular belirlendi. 2008 yılında Türkiye sinemalarında ticari gösterime girmiş filmler arasında yapılan anket sonucunda, Çağan Irmak‘ın son aylarda bir fenomen halini alan filmi “Issız Adam” oyların % 33’ünü alarak yılın en iyi yerli filmi seçilirken, son Batman filmi “Kara Şövalye” de aynı oy oranıyla yılın en iyi yabancı filmi seçildi. Sinema.com üyeleri, Animasyon dalında ise tercihlerini Pixar‘ın son bombası “Vol.İ”den yana kullandılar. Son ana kadar “Madagascar 2” ile yarışan “Vol.İ”, % 32’lik oy oranıyla birinci seçildi.

Ankette ilk beşe giren diğer filmler ve oy oranları şöyle:

Yılın en iyi yerli oyuncuları: Cem Yılmaz ve Özgü Namal

Sinema.com üyeleri, 2008’de oyuncu tercihlerini popüler isimler arasından kullandı. “A.R.O.G.”la beklenen patlamayı yapan Cem Yılmaz % 24 oyla birinci seçilirken, onu % 13 oranında oy alan Şahan Gökbakar (“Recep İvedik”) ve Taner Birsel (“Devrim Arabaları”) izledi. Yılın en iyi yerli kadın oyuncusu ise bu yıl Murat Saraçoğlu imzalı “O… Çocukları” ve Onur Ünlü‘nün yönettiği “Güneşin Oğlu”nda karşımıza çıkan Özgü Namal oldu. % 22 oy alan Namal‘ı “O… Çocukları”ndaki rol arkadaşı Demet Akbağ % 17 oyla izledi.

Ankette ilk beşe giren oyuncular ve oy oranları şöyle:

Yabancı oyuncu adaylarında Angelina Jolie ve Heath Ledger zirvede

Üyelerimiz, En İyi Yabancı Kadın Oyuncu dalında, “Wanted” filminde performansıyla olmasa da güzelliğiyle yine hafızalarda yer eden Angelina Jolie‘yi % 29 oyla birincilik tahtına oturttu. En yakın rakibi Keira Knigthley‘i % 11 oyda kaldığını düşünürseniz, Jolie ankette yer alan oyuncu kategorilerindeki en ezici birinciliğe imza atmış oldu. Yılın en iyi yabancı erkek oyuncusu ise, geçtiğimiz yıl hazin bir kazayla aramızdan ayrılan Heath Ledger oldu. Batman‘in amansız rakibin Joker’i unutulmaz bir enerjiyle beyazperdeye taşıyan Ledger yüzde 28 oyla Sinema.com üyelerinin ilk sırasında yer aldı. Ledger‘ı, geçtiğimiz yıl anketin zirvesinde yer alan Johnny Depp % 17 takip etti.

Ankette ilk beşe giren oyuncular ve oy oranları şöyle:

En İyi Yönetmenlerde Sürpriz Yok

Sinema.com üyeleri, en iyi yönetmen oylarını da en iyi filmdeki tercihlerine paralel bir şekilde kullandı. Anket sonucunda, “Issız Adam”ın yönetmeni Çağan Irmak, yüzde 50 gibi bir oranla, anketteki en ezici oyu toplarken, “Kara Şövalye”nin yönetmeni Christopher Nolan yüzde 38 oyla birinci oldu.

Ankette ilk beşe giren yönetmenler ve oy oranları şöyle: