Türkiye’deki sinema solanları 2008’de, yerli ve yabancı toplam 257 filmi ağırladı. Türk filmleri ise Hollywood başta olmak üzere yabancı rakiplerini geride bırakarak, gişede ilk 10’u kimseye bırakmadı.

ANKA

Ankara– Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, 2008’in Ocak ayından, 15 Aralık’a kadar olan süreçte, yerli ve yabancı olmak üzere toplam 257 sinema filminin vizyon gördüğünü belirtti.

Bu filmlerin 50’ye yakının Türk filmi olduğunu hatırlatan Çelik, Türk sinemasının 2008’de “altın yılını” yaşadığını söyledi. Bu rakamın on yılların en yüksek rakamı olduğunu vurgulayan Çelik, “Film üretim sayısında ciddi bir artış var. Kalite ve nitelik açısından da Türk sinemasında çıta her gün biraz daha yükseliyor. Artık sıkça yurtdışında festivaller, yarışma ve özel tanıtım etkinliklerine davet ediliyoruz” diye konuştu.

2008’de vizyona giren filmler arasında yine en çok izleyici sayısı yakalayan filmlerin Türk filmleri olduğunu ifade eden Çelik, en fazla seyirci yakalayan filmler sıralamasında ilk 10’un tamamına Türk filmlerinin yerleştiğini kaydetti.

Çelik ilk 10 listesinin başında milyonları bulan seyirciye ulaşan Recep İvedik’in, ikinci sırada Cem Yılmaz‘ın yönetmenliğini yaptığı ve başrolde olduğu AROG‘un, üçüncü sırada ise Çağan Irmak’ın “Issız Adam” adlı filminin yer aldığını kaydetti. İlk 10’da yer alan diğer Türk filmleri ise sırasıyla şöyle:  “Osmanlı Cumhuriyeti, Muro, Mustafa, 120, Maskeli Beşler Kıbrıs’ta, Çılgın Dershane Kampta, O. Çocukları.”
 

Avrupa merak ediyor

Çelik, Avrupa ve ABD ülkelerinin Türk sinemasını yakından izlediklerini belirterek, “bu başarının” devamının getirebilmesinin önemli olduğunu ifade etti. Çelik, “Avrupa ve ABD Türk sineması böyle bir seviyeye nasıl geldi merak ediyorlar. Devletin destek politikasını, Türk izleyici profilini merak ediyorlar. Bunun için biraz daha dışa yönelik, uluslar arası izleyici kitlelerini de hedefleyen projelere imza atmak gerek. Bu sayede ortak yapımların önü açılır” dedi.
 

30 ülkede Türk filmleri haftası

Türk filmlerinin dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen “Türk Filmleri Haftası” etkinliğiyle ülke sınırları dışında da dolaştığını kaydeden Çelik şunları dedi: “Ocak ayının sonunda Türkmenistan’da Türk Filmleri haftası yapılacak. Üstelik biz bu ülkelere artık filmleri, Rusça değil kendi dillerinde dublajlayıp gönderiyoruz. Yine 2009’da Brezilya ve Arjantin’de Türk Filmleri Haftası yapılacak. Şubat ayının sonunda da Dubai, Abudabi ve Bahreyn’de yapılacak. Bu zaman kadar 12 ülkede yapıldı. Haziran’a kadar 17 ülkede daha yapılacak” diye konuştu.