Sinema dergilerinin açılıp açılıp kapandığı Türkiye’de 15 yıldır aralıksız yayımlanan Sinema dergisi, 1500’den fazla okurunun katılımıyla ‘son 15 yılın en iyi 100 filmi’ni belirledi.

Listenin ilk sırasında David Fincher’ın kült eseri ‘Dövüş Kulübü’ var. Frank Darabont’un Tim Robbins’lı filmi ‘Esaretin Bedeli’, ünlü sitesi imdb’nin ‘tüm zamanların en iyileri’ listesinde olduğu gibi ikinci sırada kendine yer bulmuş. Wachowski’lerin tüm dünyada ses getiren filmi ‘Matrix’ün üçüncü olduğu listenin dördüncü sırasında ‘Yüzüklerin Efendisi’ serisinin son filmi ‘Kralın Dönüşü’ var. Sinema dergisine yazan sinema yazarlarının ‘15 yılın en iyi 15 filmi’ listesinin ilk sırasında yer alan Tarantino klasiği ‘Ucuz Roman’, okur listesinin beşinci sırasında.
Christopher Nolan’ın Batman uyarlaması ‘Kara Şövalye’ altıncı, ‘Yüzüklerin Efendisi’ serisinin ikinci filmi ‘Yüzük Kardeşliği’ yedinci, Türkiye’de en çok izlenen yabancı film ‘Braveheart’ sekizinci sırada yer aldı. David Fincher’ın Brad Pitt’li bir başka başyapıtı ‘Se7en’ın dokuzuncu olduğu listenin 10’uncu sırasında Tom Hanks’in rol aldığı ‘Forrest Gump’ var.
Yerli-yabancı ayrımı yapılmayan oylamada ilk 20’ye hiçbir yerli yapım giremedi, 100’lük listede sadece dokuz yerli yapım yer aldı. Çağan Irmak’ın ‘Babam ve Oğlum’u 21’inci sırada kendine yer bulurken Yavuz Turgul’un destansı filmi ‘Eşkıya’ 24’üncü oldu. Zeki Demirkubuz’un başyapıtı ‘Masumiyet’ 60’ıncı, bir başka Demirkubuz filmi ‘Kader’ ise 84’üncü sıradan listeye girdi. Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Uzak’la 70’inci, ‘Üç Maymun’la 88’inci olduğu listede, son yılların çok ses getiren filmi ‘Issız Adam’ 63’üncü, ‘Duvara Karşı’ 93’üncü, ‘Sonbahar’ ise 98’inci sırada yer aldı.
Son 15 yılın en iyi 100 filminin yanı sıra ‘Sinema’ yazarlarının son 15 yılı değerlendirdiği yazılarına yer veren Sinema 15. yıl özel sayısı 10 liradan satılıyor. Ayrıca son 22 sayının yer aldığı arşiv DVD’si de hediye.