Aşk
 
  Ya ortasındasındır AŞK’ın merkezinde; ya da dışındasındır, hasretinde.. Ella Rubinntain (40) Amerikalı bir ev kadınıdır. Tipik burjuva değerlerinin hâkim olduğu oldukça varlıklı bir ailesi, düzenli ve görünüşte “sorunsuz” bir evliliği vardır. Üç çocuğunu da büyüttükten sonra bir yayınevinde editör-asistanı olarak iş bulur; görevi A. Z. Zahara adlı tanınmamış bir yazarın tasavvuf felsefesini konu alan tarihi romanını değerlendirmektir. Ancak hayatının kritik bir döneminde eline aldığı bu kitap, hiç beklemediği bir şekilde Ella’yı derinden sarsacak, dünyevi aşkı keşfetmek adına zorlu ve tehlikeli bir yolculuğa çıkmasına neden olacaktır. Hayatlarımızın durgun gölünü dalgalandıran taş misali, yüzleşmek zorunda olduğumuz sıkıntılar, acılar… ve aşkın peşinde kat etmek zorunda olduğumuz zorlu yollar, ödediğimiz bedeller… Aşk… kitap içinde bir kitap, hayatın anlamı peşinde bir aşk macerası… Aşk… Elif Şafak’tan arayışa, gerçeğe ve keşfetmeye dair bir roman.    
 
Elif Şafak ´Aşk´ı anlattı
 

Yeni romanı ´Aşk´ ile hayran kitlesini daha da genişleten ünlü yazar Elif Şafak Saba Tümer´le Bu Gece programında kitabını anlattı.

 

´Aşk´ isimli romanında Mevlana ile Şems-i Tebrizi arasındaki ilahi aşkı merkeze alan Elif Şafak kitabın çıkış hikayesini şöyle anlattı: “Aşk kavramından yola çıktım. Böyle bir niyetle çıkınca yola, o zaman Mevlana´dan, Şems´den geçiyor yol. Haritada Konya´nın yerini bulamayanlar Rumi deyince toparlanıyorlar. Burada bahsettiğim bütün karakterler hayali, roman kahramanı. Ben asla gerçek Mevlana´yı ben anladım, ben anlatıyorum diyemem. Okurlar okurken ağladık diyorlar ben biliyorum nerlerde ağladıklarını çünkü ben de oraları yazarken ağladım.”

Bu romanının ardından yeni bir projeye başlamadığını söyleyen Şafak, romanın çıkışının ardından demlenmeye geçtiğini belirtti.

Saba Tümer´in ´Aşk´ romanının sinema filmi olmasına nasıl baktığını sorduğu Elif Şafak, “Aşk´ın film olması beni de heyecanladıran bir şey. Teklifler de var. Doğru ekiple çok iyi bir film olabilir. Ben de bilmiyorum şu anda.” dedi.

Kitabı yazarken en çok isim koymakta zorlandığını anlatan Şafak, “aşk o kadar basit, yalın görünüyor ama  asıl güç o yalınlığında” diyerek kendini şöyle değerlendirdi: “Ben kendi kalemimi hem yerel hem de çok evrensel buluyorum. Mevlana´nın benzetmesiyle bir ayağım bu topraklarda diğer ayağım ise çevreyi dolaşıyor.”

Elif Şafak Gazete Habertürk´teki yazılarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Gazete çok iyi gidiyor. Okurla ilişki çok iyi. Okurdan gelen her düşünceyi dinlerim ben, bana ilham verir o. İnsan kendi dünyasına gömüldüğü için dışarıdan nasıl görünüyor bilemiyor. Yazarlar için çok iyi izleyici olması gerekir deniyor ama bence çok iyi dinleyici olması gerekir.”