”Akıl ve Ruh Sağlığı Alanında İnsan Hakları” adlı bir rapor yayınlandı. Rapora göre, bakım merkezlerinin kent dışında olması, çocukların toplumla ve aileleriyle ilişki kurmasını engelliyor.

İstanbul – Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi ve İnsan Hakları Gündemi derneklerinin işbirliğiyle ”Akıl ve Ruh Sağlığı Alanında İnsan Hakları” raporu hazırlandı.

Ekimde açıklanan rapor ve York Düşesi Sarah Ferguson’un Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na (SHÇEK) bağlı zihinsel engelliler merkezlerinde yaptığı gizli çekimlere ilişkin, Sabancı Üniversitesi İletişim Merkezi’nde basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan İnsan Hakları Gündemi Derneği üyesi avukat Nalan Erkem, 7 kentte yürütülen rapor çalışmasının, Sağlık Bakanlığı’na bağlı 6 akıl ve ruh sağlığı hastanesi ile SHÇEK’e bağlı 6 rehabilitasyon merkezinde gerçekleştirildiğini söyledi. Erkem, raporun hazırlık sürecinde, kurumları, İşkenceyi Önleme Komitesinin kriterleri çerçevesinde ziyaret ettiklerini ifade etti.

Raporda, bakım merkezlerinin kent dışında olmasının, çocukların toplumla ve aileleriyle ilişki kurmasını engellediği, mekansal anlamda tüm kurumların neredeyse şehirlerin dışında ve engellilere uygun olmayan mekanlar durumunda olduğunun vurgulandığını belirten Erkem, çocukların bu mekanlarda kendi engelliliklerini aşacak olanaklara sahip olmadıklarının da tespit edildiğini kaydetti.

Ziyaret ettikleri kurumlardan birinde, normal zekalı çocuk grubunun, ağır zihinsel engellilerle aynı ortamda bulunduğunu belirten Erkem, bunun sakıncalarına işaret etti.

Saray Rehabilitasyon Merkezi

Raporun hazırlık sürecinde Saray Rehabilitasyon Merkezi’ni de ziyaret ettiklerini vurgulayan Erkem, buradaki koşulların da kötü olduğunu ifade etti. Burada, ”çocukların ellerine pet şişe benzeri şeylerin takıldığını ve çocukların yataklara bağlandığını gördüklerini” söyledi.

Sarah Ferguson’un iddiaları

Erkem, York Düşesi Sarah Ferguson’un, SHÇEK’e bağlı zihinsel engelliler merkezlerinde yaptığı gizli çekimlere ilişkin de Saray Rehabilitasyon Merkezi’nin çok büyük bir kompleks olduğunu, her bölümde tespit (bağlanma) odası bulunmadığını ifade etti.

”Tıpkı Sarah Ferguson’un gördüğü gibi biz de yataklarda bez parçaları, ip parçaları gördük. Bunlar tespit amaçlı mı kullanılıyordu bilmiyoruz” diyen Erkem, ayrıca bazı psikiyatri hastalarının ilaç dozlarının uzmanlar tarafından düzenlenmesi gerekirken hemşireler tarafından düzenlendiğini iddia etti.