Memur-Sen Genel Sekreteri ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, yaptıkları anketle halkın yüzde 96’sının hastaneye gittiklerinde hekimler tarafından özel muayenehanelere yönlendirilmekten rahatsızlık duyduklarını belirttiklerini söyledi.

Sağlık-Sen’in teşkilatlarına yönelik olarak Aydın’da düzenlenen Bölge Eğitim Toplantısı’nda konuşan Memur-Sen Genel Sekreteri ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, hekimlerin tam gün çalışmasına halkın büyük oranda destek verdiğini belirtti.

Sağlık-Sen’in Tam Gün Yasası ile ilgili 7 bölgede düzenlediği anket sonuçlarını değerlendiren Kaçar, ”Vatandaşlarımızın yüzde 96’sı hastaneye gittiklerinde hekimler tarafından özel muayenehanelere yönlendirilmekten rahatsızlık duymaktadır” diye konuştu.

Sağlık-Sen’in sosyal tarafları tam gün konusunda düzenlediği bir panelde bir araya getirdiğini hatırlatan Kaçar, Sağlık Bakanlığı verilerine göre hekimlerin yüzde 74’ünün yasa çıkmadan tam gün uygulamasına geçtiklerini kaydetti.

Kaçar, tam gün çalışma konusunda Sağlık-Sen’in temel yaklaşımının, sağlık hizmeti alanlarla birlikte sağlık hizmeti sunanların haklarının da korunduğu ve çağdaş düzeye ulaştırıldığı bir düzenlemenin hayata geçirilmesi olduğunu belirtti.

Sağlık-Sen yetkiye hazırlanıyor

Sağlık-Sen’in kurumsallaşması sürecinde eğitim programlarının çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Kaçar, ”Bugün burada gerçekleştirdiğimiz, önümüzdeki haftalarda Mersin, Antalya, İstanbul ve Ankara ile sürdüreceğimiz bölge eğitim toplantılarıyla teşkilatımızın tüm birimlerini önce 2009 yılındaki yetki mücadelesine, daha sonra da geleceğin sendikacılığına hazırlayacağız” diye konuştu.

İki gün sürecek olan eğitim toplantısında, hukuk, mevzuat, sendikal motivasyon, etkili iletişim ve beden dili konularında katılımcılara seminerler verilecek.