Atatürkçü STÖ ve akademisyenlerin hedef alınmasına tepkiler çığ gibi büyüyor

 Ergenekon operasyonuyla Atatürkçü sivil toplum örgütleri ve akademisyenlerin hedef alınmasına yurt genelindeki tepkiler çığ gibi büyüyor.

ANKARA Üniversitesi Senatosu, Ergenekon soruşturmasıyla ilgili olarak çağdaş bir hukuk devletinde karşılaşılması mümkün olmayan uygulamaların üniversitelere ve üniversite mensuplarına yansımış olmasından derin kaygı duyduklarını bildirdi. Yapılan açıklamada, Hukukun üstünlüğünü, çağdaş eğitim ve çağdaş yaşamın güvencesi olarak gören Ankara Üniversitesi, bağımsız yargı organlarının sorumluluğu altındaki adli sürecin hızlı ve doğru işleyeceğine olan inancını korumak istemektedirdenildi.

İSTANBUL Barosu’ndan yapılan açıklamada Bitmek tükenmek bilmeyen ucu açık soruşturmalarda seri ve uzun zaman aralıklı dalgalarla demokratlar, yurtseverler, Atatürkçüler, çağdaş ve aydınlık Türkiyeden yana olanlar, korku, sindirme ve yılgınlık içine itilmek istenmektedirdenildi. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği, Tüm Öğretim Elemanları Derneği İstanbul Şubesi, Cumhuriyet Kadınları Derneği Merkez Şubesi, Eğitim-İş Sendikası ve Türkiye Gençlik Birliğinin yaptığı ortak açıklamada, Ergenekon operasyonu adı altında Türkiyenin laik, yurtsever, aydın kesimine yönelen saldırının son hedefinin üniversiteler olduğuna dikkat çekilerek AKP iktidarının hedefinin Atatürkçüler olduğu vurgulandı.

Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER)nden yapılan yazılı açıklamada dernek üyesi Tijen Mergenin gözaltına alınmasına tepki gösterilerek Konunun takipçisi olacağızdenildi. 10 Aralık Hareketi Yürütme Kurulu, gözaltıların hukuk dışı uygulamalar olduğunu vurguladı.

SAMSUN ADD önünde bir araya gelen bir grup, ADD Karadeniz Bölge Koordinatörü ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) eski Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernayın gözaltına alınmasını protesto etti.

ANTALYA dernek binaları 7.5 saat aranan ÇYDD üyeleri olayı Çağdaş insanların tespiti ve avı olarak değerlendirdi. Dernek avukatı Şaziye Şahin ise Toplumu aydınlatmak suçsa, en büyük suç ortağımız, Mustafa Kemal Atatürktür dedi.

BURSA ÇYDD Bursa Şubesi Başkanı avukat Kadriye Uysal da kentteki sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin yöneticileriyle bir araya geldi. Uysal, Bu aydınlıkla karanlığın savaşıdırdedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız da Bütün AKPnin, demokrasinin Dsini bile istemediğinin ve diktatör yüzünün göstergesidirifadelerine yer verdi.

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, Türkiye’nin sağduyulu insanlarının düşüncelerine pranga vurulduğunu belirtti.