© Zararlı bulunan içerik kaldırıldı ama erişim yasağı hâlâ devam ediyor. İnternet yasakları, gazete ve kitap yasaklama “alışkanlığının” uzantısına dönüyor.

Türkiye 40 gündür video paylaşım sitesi Youtube’a erişemiyor. Türkiye’de değişik mahkemeler tarafından verilen erişim yasağına konu içerikler siteden kaldırılmış olmasına karşın yasak devam ediyor.

Yasağın “vatandaşları cezalandırdığını ve iletişim özgürlüğünü engellediğini” vurgulayan Türkiye’den internetin gelişimine yönelik katkılarıyla anılan Mustafa Akgül, gelinen nokta ve internet yasaklarıyla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

  • Youtube’un kapanması süresi 40 günü buldu. Ülkemiz bu konuda ısrarla dünyaya “önder olma çabasını” sürdürüyor. Youtube.com bu kez 5 Mayıs’ta kapanmıştı. Artık 40 günü aştı, yani 40’ı çıktı.
  • Yasaklamaya neden olan videolar çoktan kaldırıldı. Aslında, sadece sakıncalı bulunan nesneleri de yasaklamak mümkün. Peki niye yasak hâlâ sürüyor? Niye, bir kitap nedeniyle koca bir kütüphaneyi yasaklamakta ısrar ediliyor?
  • Yasaklamalar, vatandaşlarımızı cezalandırıyor. İletişim özgürlüğünü engelliyor. Temelde acı gerçek, ülkemiz internetin neyi temsil ettiğini pek algılayamadı. Gazete, kitap yasaklamak alışkanlığımızın bir uzantısı olarak interneti de yasaklamaya çalışıyoruz.
  • Yasağın kanıksandığı bu noktada, bunun kabul edilmez olduğunu, ülke olarak kendimize zarar verdiğimizi hatırlatır; sesimi duyan herkesi harekete geçmeye çağırıyorum.

Gelin internetin önündeki engelleri birlikte kaldıralım. İnternet yaşamdır!