Uzmanlar bugün ve yarın 33 dereceye çıkacak sıcaklık nedeniyle yurttaşları uyardı

Marmara Bölgesi’nde etkili olması beklenen güneşli ve sıcak hava yurttaşları bunaltacak. Uzmalar, sıcaklığın 33 dereceye kadar çıkması beklenen İstanbul’da yurttaşları güneş çarpmalarına karşı uyardı. İstanbul’da hafta başından bu yana sıcaklık 30 dereceyi aştı. Bugün 33 dereceye çıkacak sıcaklık ve yüzde 47 civarındaki nem oranı nedeniyle bunaltıcı bir gün yaşanacak. Perşembe günü ise sıcaklığın 33 derece, nem oranının da yüzde 55 civarında olacağı tahmin ediliyor.

Uzmanlar, özellikle yaşlı, hasta ve çocukları güneşin en tepe noktaya ulaştığı 11.00-16.00 saatleri arasında dışarıya çıkmamaları konusunda uyardı. Uzmanların önerileri özetle şöyle:

  • Açık renk ve pamuklu giysileri tercih edin.
  • Hafif ve sulu gıdalar tüketin.
  • Ağır sporlar yapmayın.
  • Alkol almayın.
  • Yürüyüş ritminize dikkat edin.
  • Sık sık ılık duş alın.

Uzmanlar, sıcak çarpması durumunda yapılması gerekenleri de şöyle anlattı: “Şuuru kapalı olan bir hastaya sıvı içirilmeye çalışılmamalı. Kişi hemen gölge bir yere alınmalı ve elbiseleri tamamen çıkarılarak, vücut yüzeyi ıslatılmalı. Hasta en kısa zamanda hastaneye ulaştırılmalıdır.”

Klimaya Dikkat

Sıcaklarda serinlemek için kullanılan klimanın doğrudan vücuda gelmesi halinde tutulma ve ağrılara neden olabileceği konusunda da uyaran uzmanlar, “Klimaların, soğuk havanın insanlara doğrudan değil, başlarının üzerinden üfürecek şekilde ayarlanması gerek” dedi. Uzmanlar, klimanın diğer bir olumsuz etkisinin havayı kurutması olduğuna dikkat çekerek, klimaların uygun kullanılması halinde yararları olduğunu da bildirdi. Uzmanlar, “Kalp hastalığı, yüksek tansiyonu ve akciğer hastalığı olanlar için klima yararlı. Ayrıca klimaların içindeki filtre havayı da temizliyor. Bu filtrelerin sürekli temizlenmesi durumunda astım, akciğer hastalığı olanlar havadaki tozlardan daha az etkilenir” açıklamasını yaptı.