The Telegraph gazetesince Türkiye’deki “saklı hazineler”e ilişkin geniş haberinde Safranbolu için “amatör fotografçının rüyası” ifadesi kullanıldı. Haberde, “Eğer Dünyanın En Şirin Kenti için bir ödül olsa, Safranbolu aday olurdu” denildi

Türkiye’yi ziyaret etmenin tam zamanında olduğu belirtilirken Türkiye’de turistlerin genellikle gezmediği harika bir çok yerinin bulunduğuna dikkat çekildi. İngiliz The Telegraph gazetesi, Türkiye’deki “saklı hazineler”e vurgu yapıldığı geniş haberinde Safranbolu için “Eğer dünyanın en şirin kenti için bir ödül olsa, Safranbolu aday olurdu” denildi.

The Telegraph gazetesi, euro bölgesinin İngiliz turistleri için çok pahalı hale geldiği için Türkiye’nin çekici bir tatil yeri hale geldiğini belirtirken “Türkiye’nin saklı hazineleri”ne dikkat çekti. Bu çerçevede Edirne ve Ankara gibi çeşitli bölgelerin turistlerin hoşuna gidecek tarihi ve turistlik yerleri üzerinde durulduğu haberde UNESCO tarafından Dünya Mirası’nın bir parcası ilan edilen Safranbolu’ya dikkat çekti.

“Safranbolu, Türklerin beton tutkusu olmasa Türkiye’nin nasıl görüneceğini gösteren yerdir” diyen gazete, “1970 yıllarında ülkenin Osmanlı mirasının önemli bir bölümü yıkılarak blokların insa edildiği sıralarda Safranbolu, mimari vandalizm çılgınlığından uzak kalmayı tercih etti ve kendisini korumaya yöneldi. Otuz yıl sonra sonuç bir amatör fotografçının rüyasıdır: taşlı sokaklar, şahane Osmanlı konakları, 17. yüzyıldan kalan bir hamam, kökne ahşap evler, demirciler sokağı.. Eğer dünya’nın en şirin kenti için bir ödül olsa, Safranbolu aday olurdu” dedi.