Ankara Numune Hastanesi’nde, üç doktor ve bir sağlık personeli, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına yakalanarak tedavi altına alındı. Söz konusu 4 kişi, durumu ağır bir başka hastaya müdahale ederken virüsü kaptı, hasta ise yaşamını yitirdi.

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mahmut Koç, hastanelerinden 4 sağlık çalışanına KKKA hastalığı bulaşması nedeniyle dün açıklama yaptı. Koç, hastalığın 3’ü doktor, biri sağlık personeli olmak üzere 4 kişiye bulaştığını açıkladı.

Doktorların isimlerinin Onur Uysal, Altan Kaya ve Tarık Irmak olduğu öğrenildi. Hastaların sağlık durumlarının çok iyi olduğu, kanamalarının olmadığı, kan değerlerinin düşmediği, ateşlerinin yükselmediği, hayati tehlikelerinin bulunmadığı ve bu personelin gözlem altında tutulduğu kaydedildi. Hastalığın nasıl bulaştığı konusunda da bilgi veren Koç, “Yakın temas var. Ölmek üzere olan, kanaması olan bir hastanın kanaması durdurulmaya çalışılırken müdahale sırasında olmuş” dedi.

Bir başka soru üzerine Koç, sağlık görevlilerinden birinin hemofili hastası olduğunu, ancak risk altında bulunmadığını ifade ederek “Ne kan ihtiyacı oldu ne de kan verildi” diye konuştu.