Sağlık Bakanlığı, acil müdahale gerektiren durumlarda, hasta yakınlarının, hastaları kendi imkanlarıyla hastaneye götürmek yerine, “112 Acil Komuta Kontrol Merkezi”ni aramalarının hayati önem taşıdığını belirtti.

 

 Sağlık Bakanlığı, Adana’da yaşanan ve medyaya “Kopan parmağıyla  hastane hastane gezdirildi” başlığıyla yayınlanan haberle ilgili açıklama yaptı.  Açıklamada, imalathanede çalışırken kaza sonucu parmakları kopan hastanın “112  Acil Komuta Kontrol Merkezi”ne haber verilmeden, önce Adana Devlet Hastanesi’ne,  daha sonra ambulansla nakledilmeyi istemeden başka bir hastaneye götürüldüğü  ifade edildi. Türkiye’nin her ilinde ambulansların olay yerine ulaşma süresinin  10 dakika olduğunu iddia eden Sağlık Bakanlığı, açıklamasında şunlara yer  verdi:

“Haberin detaylarında da görüldüğü gibi hasta sahipleri ‘112 Acil  Komuta Kontrol Merkezi’ni aramamış ve başvurdukları hastanenin de gerekli  koordinasyonu yapmasına fırsat vermemiştir. Acil tıbbi müdahale gerektiren  durumlarda, hastanın uygun tedavisinin yapılabileceği sağlık kuruluşuna en hızlı  şekilde ulaştırılması ve gereken müdahalenin zamanında yapılması büyük önem  taşımaktadır. Zira bu tür durumlarda en küçük gecikme telafisi mümkün olmayan  sonuçlar doğurmaktadır.”