Sinema tarihinin en ünlü, en çok kopyası yapılmış ve esinlenilmiş müzikali “Batı Yakasının Hikâyesi’’ , bu gece tüm sinemaseverleri ekran başına çağırıyor. Manhattan’ın üst Batı Yakası’nda sokakları iki çete denetler; beyaz gençlerden oluşan “Jetler’’ ile Porto Rikolu göçmenlerden oluşan “Köpekbalıkları”. Jetler’in şefi Riff, çeteyi kuran, ama sonra uzaklaşan Tony’yi dans gecesine gelmesi için ikna etmeye çalışır. Köpekbalıkları’nın lideri Bernardo’nun kardeşi Maria ise ilk kez dansa gideceği için heyecanlıdır. Dansa Chino, Bernardo ve onun sevgilisi Anita ile gider. Oraya vardıklarında iki çete, danslarıyla düşmanlıklarını sergiler. Tony içeri girer ve Maria’yı görür. İkisi de ilk görüşte aşkın girdabına kapılmışlardır. Tony, Maria’yı dansa kaldırdığında, Bernardo kardeşini Tony’nin rakip çetenin elemanı olduğu konusunda uyarır. Riff, kavga çıkarmak için bu olayı bahane eder. Bu arada Tony ile Maria’nın “yasak aşkı”, gizli buluşmalarla sürmektedir…

“Batı Yakasının Hikâyesi’’, 1957 tarihli Broadway müzikalinin sinema uyarlaması. Film, daha sonraki yıllarda ortaya çıkacak olan rock müzikallerinin bir tür müjdecisi adeta. Onlarda göreceğimiz coşku, isyankâr ruh ve tempo, bu filmde de kendisini fazlasıyla gösteriyor. “Batı Yakasının Hikayesi”, o yılın en iyi film, yönetmen, yardımcı kadın oyuncu (Rita Moreno), yardımcı erkek oyuncu (George Chakiris), sanat yönetimi, görüntü yönetmeni (Daniel L. Fapp), kostüm, müzik, kurgu ve ses dallarında Oscar ödüllerini müzesine götürdü.

Batı Yakası’nda sokakları denetleyen iki çetenin çatışmasını konu alan yapım, en iyi film ve yönetmen dahil on dalda Oscar kazandı.

Sinema tarihinin en ünlü müzikali olan ‘Batı Yakasının Hikâyesi’ni tekrar da olsa kaçırmayın

Manhattan’ın asi gençleri

TRT-2 23.30

Batı Yakasının Hikâyesi – West Side Story / Yönetmen: Robert Wise, Jerome Robbins / Senaryo: Ernest Lehman / Oyuncular: Natalie Wood, Richard Beymer, George Chakiris, Russ Tamblyn, Rita Moreno, Tony Mordente, Tucker Smith, Simon Oakland / 1961 ABD yapımı, 153 dakika.