TV Servisi – Günümüzün karmaşık dünyası üzerine komik ve duyarlı bir deneme olan İspanyol Pansiyonu”, bu akşam tv8’de ekrana geliyor. Yönetmenliğini Cedric Klapisch’in üstlendiği film aynı zamanda, farklı milliyetlerden kişilerin Avrupa Birliği altında armoni içinde yaşama çabalarını da yansıtıyor.

İspanyol Pansiyonu”, yönetmen Klapisch’in arada başka tarzlar denedikten sonra, uluslararası alanda ün kazanan “Herkes Kendisini Arar” tarzında çektiği hoş bir yapım. Klapisch bu filminde de, öyküsünü belirli bir çevrede yaşayan karakterler üzerinden geliştiriyor. Bu kez herbirinin kendine özgü dünyası olan bir grup öğrenciyi ele alıyor. Yönetmen Cedric Klapischin, New Yorkda film öğrencisi olarak yaşadığı kişisel deneyiminden ve Barcelonada öğrenci olan ablasını ziyaret etme anılarından yola çıkarak gerçekleştirdiği İspanyol Pansiyonu”, öğrenci değişim programıyla İspanyaya giden Xavier (Romain Duris) adlı Fransız bir öğrencinin, komik, dokunaklı ve kesinlikle eğlenceli öyküsünü anlatıyor.

Xavier, Parisde yaşayan, yakışıklı bir ekonomi öğrencisidir. Babasının bir arkadaşı, mezun olunca ona Maliye Bakanlığında iş bulacağına söz verir. Adamın tek koşulu, delikanlının İspanyolca öğrenmesidir. Bu fırsatı kaçırmak istemeyen Xavier hemen, öğrenci değişim programı Erasmusa başvurur ve bol bol kağıt damgalatmak zorunda kaldığı zor bürokratik engelleri aşarak Barcelonaya gitmeyi başarır. Arkasında annesini ve kız arkadaşını bırakan genç adam, Barcelonada kalacak bir yer ararken karşısına, farklı milletlerden yedi öğrencinin kaldığı bir apartman çıkar. Xavier, İngiliz, Amerikalı, Belçikalı, İspanyol, İtalyan, İskandinav ve Alman arkadaşlarına hemen ayak uydurur. Daha uçaktayken tanıştığı, Fransız nöroloğun karısıyla (Judith Gordeche) bir ilişkiye girip, Paristeki sevgilisine (Audrey Tautou) ihanet ederken, ders çalışmayı da ihmal etmeyerek kendini bile şaşırtır.

Film, bundan sonra, birbirlerini tanımayan ve hepsi öğrenci olan bu gençlerin tanışmalarını, kaynaşmalarını, kavgalarını, barışmalarını, kısaca günlük hayatlarını anlatır.

Yönetmeninin 2005de Rus Bebekleri adlı bir devam filmiyle sürdürdüğüİspanyol Pansiyonu”, pek çok festivale katıldı ve En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil tam 6 dalda, Fransız Oscarı Cesar Ödüllerine layık görüldü.. Kaçırmayın…

İspanya’da bir pansiyonda kalan öğrencilerin yaşadıkları anlatılıyor.

Fransız öğrencinin arkadaşları

İspanyol Pansiyonu – Lauberge Espagnole / Yönetmen: Cedric Klapisch / Oyuncular: Romain Duris, Judith Gordeche, Audrey Tautou, Cecile de France, Kelly Reilly / 2002 Fransa-İspanya yapımı, 100 dk.

tv8 21.00