Regina (Fernanda Montenegro), altmış beş yaşında, kocasından boşanmış, oğlunu da pek seyrek gören bir kadındır. Regina, Copacabana polisi için gönüllü muhbirlik yaparak boş vaktini değerlendirir. Elinde dürbünü ile komşuların pencerelerini gözler, bulunduğu her yerde çevreyi kollar, onun üçte bir yaşındakilerin gittiği kulüplerde oturur. Bayağı da başarılı bir meslek hayatı vardır. Hırsızları yakalatmış, kadın satanları kanunun eline teslim etmiştir. Özellikle, kısa süre önce bir fuhuş çetesini çökerterek elde ettiği büyük başarıyla iftihar eder. Kahramanımız bir akşam, bir evdeki olaylar dikkatini çeker. Yaşlı bir adam karısına bir ilaç zerk etmiştir, kadın da ölmüşe benzer. Regina derhal bu adamın karısına öldürücü bir doz zerk ettiğini düşünerek polisi haberdar eder. Ama polis ihtiyar yargıç Camargo’yu tutuklamaz. Hem kızan, hem hayalkırıklığına uğrayan Regina da, bu soruşturmayı tek başına sürdürme kararı verir.

Böylece kendini tehlikeye atıp atmadığını da düşünmez.

Ancak bir süre sonra yargıç Camargo, Regina’yı fark eder, ona ilgi duyar ve bir yere çıkmalarını teklif eder. Yaşlı kadın, bu teklifi kabul eder. Yargıç ona, karısının ölümünün farklı bir versiyonunu anlatır. Kadın kanser hastasıdır. İkisi birbirlerine ilgi duyarlar. Marcos Bernstein‘in filmi, bir anda bir kedi-fare kovalamacasından, bir ikinci bahar aşkı hikâyesine dönüşür.

İki yaşlı karakterin birbirine ilgi duymasıyla birlikte, ender rastlanan bir durumla da karşılaşıyoruz. Fernanda Montenegro ile Raul Cortez‘in aşk sahneleri, her ikisinin de yaşı 70’i geçmiş olan iki oyuncu için gerçekten de fevkalade inandırıcı. Filmin kovalamaca ve sevgi unsurlarını bir arada tutan, onlara bir bütünlük veren, kadın oyuncusunun varlığı, filme farklı bir renk katıyor.

Kaçırmayın!

Karşı Daire / The Other Side Of Street
Yönetmen: Marcos Bernstein
Oyn: Fernanda Montenegro, Raul Cortez, Laura Cardoso, Miguel Lunardi
2005 Brezilya-Fransa yapımı, 1.20 dakika.