Kumar ve seksin davranışsal bağımlılıklar arasında Türkiye’de en sık rastlanan bağımlılık türü olduğu belirtildi. Bu bağımlılıkların artmasına internetin yaygınlaşmasının neden olduğu kaydedildi. Bağımlılık Tanı ve Tedavi Merkezi’nin (BATEM) kurucusu Doç. Dr. Kültegin Öger, “Teşhis ne kadar erken konulursa tedavi şansı o kadar yükselir. Bu konuda ailelere büyük bir sorumluluk düşüyor” diye konuştu.

Uzmanlar, bağımlılığın çevre, aile etkenleri ile kişinin psikolojik ve biyolojik durumuna bağlı olarak oluştuğunu, “bir davranışı kontrol edememek” olarak kendini gösterdiğini belirtirken davranışsal bağımlılıklar olarak adlandırılan seks ve kumar bağımlılığının tüm bağımlılık çeşitleri arasında Türkiye’de son yıllarda en sık rastlanan iki tür olduğuna dikkat çekti. “Kişiyi nesneye bağımlı kılan, o nesnenin hissettirdiği duygudur. Seks ile kumar da, gerek kişide bir tür ödül duygusu yarattığı gerekse internet aracılığıyla bu alanlara ulaşım kolaylaştığı için giderek artan bir bağımlılık çeşidi” diye konuşan BATEM kurucusu Doç. Öger, davranışsal bu merkeze gelen kişilerin yüzde 50’lik bir oranla seks ve kumar alışkanlığından kurtulmak için yardım alma yoluna gittiğine dikkat çekerek tedavi programını onların sosyal yaşamı, aile yapısı ile bağımlılık türüne göre düzenlediklerini ifade etti.

Doç. Öger, ailelerin, çocuklarının bağımlılığını çok geç fark ettiğini söyleyerek “Çocuğunun eroin bağımlısı olduğunu bile iki yıl sonra öğrenen aileler var” dedi.

Uzman hekim, bağımlılığı kansere benzeterek “Teşhis ne kadar erken konulursa tedavi şansı o kadar yükselir. Bu konuda ailelere büyük bir sorumluluk düşüyor” diyerek tedavi ücretinin hastanın iyileşme durumuna göre değiştiğini kaydetti.