Mevlana’nın 735. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri kapsamında Mesnevi Öğretisiyle Ruhsal Terapi yapılıyor. Terapiyi uygulayan Dr. Faik Özdengül, Mevlana’nın temel eseri Mesnevi’yi okuyan uyku proplemli hastaların, problemlerini çözdüklerini ifade etti. Özdengül ayrıca, Mesnevi’nin dünyaca ünlü bir terapi yöntemiyle örtüştüğünü, psikoloji ile uğraşanların Mesnevi’yi çok iyi bilmesi gerektiğini ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’nda düzenlenen etkinliklerde Mesnevi öğretisiyle ruhsal terapi yapan Dr. Faik Özdengül, yaptığı açıklamada, Mevlana’nın ünlü eseri Mesnevi’nin baştan başa insanları olgunlaştıran, problemlere karşı dayanıklı hale getiren ve arkasında çok ciddi medeniyet olan bir kitap olduğunu kaydetti.

Psikoloji ile uğraşanlar Mesnevi’yi bilmeli

Dünyada 800 çeşit terapi tekniği olduğunun ancak bunlar incelendiğinde davranışçı, bilişsel, dinamik ve varoluşçu terapiler olmak üzere 4 ana gruba indirgenebildiğini belirten Özdengül, Mesnevi’nin ise bütün bunları kapsayan bütüncü bir yaklaşım sergilediğini ve Mesnevi’de bu ekollerin her birisinin örneklerini görmenin mümkün olduğunu söyledi. Özdengül, bu nedenle psikoloji ile uğraşan doktorların Mesnevi’yi çok iyi bilmesi gerektiğini ifade etti.

Dünyaca ünlü terapi yöntemiyle Mesnevi hikayeleri arasındaki benzerlik

Özdengül, dünyaca ünlü terapist Milton Erickson‘un terapi yöntemleri ile Mesnevi’de anlatılan hikayelerin bire bir örtüştüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti:
”Erickson, Amerikan hikayeleri anlatarak insanları tedavi ediyor. Hasta ile terapist arasında bir direnç bulunması gerekiyor. Bir insana ‘hadi pencereyi kapat’ dediğimizde kapatır, ancak ‘hadi depresyonunu, fobini bırak’ dediğimizde ise aynı şey olmaz. İşte hikayeler insandaki bu direnci ortadan kaldırıyor. İnsanın rahatsızlığını gidermek için bilinç dışı düzeyde telkin vermek gerekiyor. Bunu hikayeler, anekdotlar, atasözleri rahatlıkla yapıyor. Aradaki direnci kaldırıp kişiyi transa sokuyor ve telkinleri daha kolay yapabiliyorsunuz. Mesnevi’deki hikayeler de bunu yapıyor.”

Mesnevi ile uyku problemini çözüyorlar

Özdengül, terapiye katılanlardan olumlu tepkiler aldıklarını ifade ederek, ”Çok iyi geldiğini ve rahatladıklarını söyleyen katılımcılar oluyor. Antidepresan ilaç almadan uyuyamadıklarını söyleyenler şimdi Mesnevi’den birkaç hikaye okuduktan sonra rahatlıkla uyuyabildiklerini söylüyorlar” dedi.

Özdengül, etkinlikler süresince toplam 11 programda Mesnevi’deki 180 civarındaki hikaye arasından seçecekleri farklı hikayelerle terapi yapacaklarını sözlerine ekledi.