İlaç firması Pfizer’in 5 Avrupa ülkesinde yaptırdığı bir araştırma, katılımcıların yüzde 40’ının ”sigarayı bırakmaya yeterince hazırlıklı olmadığı için bu girişimlerinde başarısız olduklarını” ortaya çıkardı. Uzmanlar yılbaşında ani kararla sigarayı bırakan insanlara nazaran, karar verme sürecinde doktor desteği gören bağımlıların sigarayı daha kolay bırakabildiğini belirtiyor.

İlaç firması Pfizer adına Double Helix tarafından yapılan açıklamada ”Daha önce yeni yılda sigarayı bırakma girişiminde başarısız olan kişilerin tutumlarını araştırmak ve sigarayı bırakma konusunda başarılı olma şansını artırmak için hazırlıklı olmanın ne kadar önemli olduğunu değerlendirmek” amacıyla Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere’de bir araştırma yapıldığı belirtildi. Açıklamada, 8 hafta süren araştırmada her ülkeden 200 kişi olmak üzere toplam 1000 yetişkin sigara kullanıcısıyla görüşüldüğü ifade edildi.

Araştırmanın, yeni yılda sigarayı bırakma girişiminde bulunanlardan yüzde 40’ının ”sigarayı bırakmaya yeterince hazırlıklı olmadığı için bu girişiminde başarısız olduğunu” ortaya çıkardığı kaydedilen açıklamada, bu gerçekten yola çıkan uzmanların ”1 Ocak günü sonsuza dek mutlu yıllar” diyebilmek için sigarayı bırakma konusunun doktorla konuşulması gerektiğinin altını çizdikleri vurgulandı.

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi: ”Sigara kullananların çoğu yeni yılda sigarayı bırakmayı planlıyor. Fakat 10 kişiden 4’ü bu kararı son dakikada alıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 45’i şiddetli sigara arzusunu, yüzde 45’i sigara kullanmaya teşvik eden çok sayıda faktörü, yüzde 46’sı ise stresin sigarayı bırakmadaki başarısızlıkta etkili olduğunu düşünüyor. Yeni yılda sigarayı bırakmayı deneyip başaramayanların yüzde 80’i, sigarayı bırakmaya karar vermeden önce bir doktordan yardım almadığını kabul ediyor. Sigara bırakma sürecinde doktor desteğinin, insanların sigarayı bırakma konusunda başarılı olma şansını artırdığı artık herkes tarafından çok iyi biliniyor.”