Uzmanlar uyardı: Temiz olmayan havuzlar çok sayıda enfeksiyon riski taşıyor!

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniği Şef Yardımcısı Doç. Dr. Özlem Evren, yaz mevsiminin eğlence ve serinleme kaynağı olan havuzların, yeterli dikkat gösterilmezse göz sağlığı için tehlike oluşturabileceğini belirterek, “Çok kişinin paylaştığı, su devinimi yeterli olmayan, yeterince klorlanmayan havuzlardan uzak durmak gerekir” dedi.

Evren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okulların tatile girmesiyle havuz sezonunun açıldığını, öğrenci ve velilerin serinlemek amacıyla havuzlara akın etmesinin beklendiğini ifade etti.

Aynı anda çok sayıda kişinin kullanımına açık havuzların suyunun yeterince filtre edilmediği veya klorlanmadığında ciddi enfeksiyon kaynağı olabileceğini ifade eden Evren, havuzlardan kaynaklanan göz enfeksiyonlarının görülme nedenlerinin başında adenovirüslerin geldiğini söyledi.

Bu virüslerin, bulundukları ortamda uzun süre canlı kalabilmeleri ve çok bulaşıcı olmaları nedeniyle hızla yayıldıklarını anlatan Evren, şunları kaydetti:

“Bu durumda en sık görülen şikayetler, gözlerde kızarıklık, çapaklanma, sulanma, yanma-batma ve ışık hassasiyetidir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında, bir göz doktoruna başvurmak gerekir. Hastalık, başladıktan sonraki 10-12 gün çok bulaşıcıdır.

Özellikle bu dönemde gözdeki akıntılar temizlenmeli, eller sık sık yıkanmalı, hastanın yüz havlusu ve şahsi eşyaları ayrılmalı, yayılmayı engellemek için kalabalık ortamlardan uzak durmalı, özellikle çocuklar kreş ya da yaz okullarına bir hafta süre ile gönderilmemeli, kontakt lens kullanılmamalıdır.”

“Yüzücü gözlüğü kullanmak faydalıdır”

Havuzlardan göze gelebilecek zararların en aza indirilmesi için yüzücü gözlüğü kullanmanın faydalı olduğunu vurgulayan Evren, “Çok kişinin paylaştığı, su devinimi yeterli olmayan, yeterince klorlanmayan havuzlardan uzak durmak gerekir. Kontakt lenslerle yüzülmemesi enfeksiyonlara karşı korur” uyarısında bulundu.

Havuzların dezenfeksiyonu için kullanılan klorun göz için tahriş edici bir madde olduğunu kaydeden Evren, çok iyi klorlandığı bilinen havuzlarda, klorun göz kızarıklığı, şiddetli yanma ve batmaya neden olabildiğini söyledi.

Evren, “Bu nedenle havuza girerken, hem klorun tahriş edici etkisinden hem de muhtemel enfeksiyon kaynaklarından korunmak için yüzücü gözlüğü kullanmak faydalıdır” dedi