Çilek, muz, üzüm ve portakal tüketmek mutluluğu arttırıyor. Çilek en önemli doğal afrodizyaklar arasında, bol bol tükeltildiğinde salgı bezlerini çalıştırıyor; ayrıca gençlik iksiri olduğu da söyleniyor. Potasyum ihtiyacınız için ise sık sık muz yemeyi ihmal etmeyin.

Yiyecek ve İçecek Yöneticileri Derneği (YİYDER) Başkanı Aydın Özdemir, çilek, muz, üzüm ve portakal tüketen kişilerde mutluluk ve canlılığın arttığını söyledi.

Özdemir, yaptığı açıklamada, insanların günlük hayatta yaş ve kilolarını göz önünde bulundurarak meyve tüketmelerinin sağlıklarına ve mutluluklarına olumlu etki yapacağını vurguluyor. Özdemir ”Çilek, muz, üzüm ve portakal yiyenlerde mutluluk ve canlılık artar” dedi.

C vitamini deposu olan çileğin önde gelen afrodizyaklar arasında yer aldığını, vücutta tüm salgı bezlerini çalıştırarak vücuda gençlik ve kuvvet kazandırdığını, yüksek tansiyonu düşürdüğünü, damarları temizlediğini, kansere karşı koruduğunu ifade eden Özdemir, muzun da kokusuyla bile mutluluk verebildiğini söyledi. Kendisini güçsüz ve sinirli hissedenlere muz yemelerini öneren Özdemir, kalsiyum ve magnezyum içeren muzun strese iyi geldiğini vurguladı.

Üzümün şeker içermesi nedeniyle bedenen ve zihnen çalışanlar için iyi bir besin olduğunu anlatan Özdemir, C ve B vitamini açısından zengin olan portakalın da insana dinamizm verdiğini bildirdi.

Meyvelerin yanı sıra çok yememek şartıyla, insana mutluluk veren diğer maddelerin çikolata, dondurma, fıstık ve makarna olduğuna işaret eden Özdemir, buğday ekmeğinin sıkıntıları unutturduğunu, simitin de yağ ve protein içermesi nedeniyle insanları mutlu eden yiyecekler arasında yer aldığını sözlerine ekledi.