Abluka altındaki Filistin’in Gazze Şeridi’ndeki hastalara müdahale etmek için yola çıkan Yeryüzü Doktorları Derneği’ne üye 5 kişilik ekip, Türkiye’nin Tel Aviv büyükelçisi Namık Tan’ı ziyaret etti

TEL – Abluka altındaki Filistin’in Gazze Şeridi’ndeki hastalara müdahale etmek için yola çıkan Yeryüzü Doktorları Derneğine üye 5 kişilik ekip, Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Namık Tan’ı ziyaret etti. “Yeryüzü Doktorları”nın beyin cerrahı, ortopedist ve genel cerrahtan oluşan 5 kişilik cerrahi görev ekibi, aldığı özel izinle Gazze Şeridi’ndeki çeşitli hastalara müdahale etmek için İstanbul’dan uçakla İsrail’e gitti.

Havaalanında Türk Büyükelçiliği yetkilileri tarafından karşılanan ekip, Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Namık Tan’ı makamında ziyaret etti. Büyükelçi Tan’a Türk lokumu hediye eden ekip koordinatörü Dr. Kerem Kınık, çalışmaları hakkında bilgiler vererek, bölgede gerçekleştirdikleri projeleri anlattı.

Yeryüzü Doktorları’nın 4 kıtada, 20 ülkede tıbbi ve insani yardım hizmeti gerçekleştirdiğini belirten Dr. Kınık, bir süre önce Filistin’de sağlık altyapısının güçlendirilmesi için Gazze Han Yunus’ta Deniz Feneri ile ortaklaşa 600 bin dolarlık bir Travma Merkezi açtıklarını hatırlatarak, Filistin’de çalışan hekimlerin gerek Türkiye’ye getirilerek gerekse Filistin’e gönderilen akademisyenler aracılığıyla eğitildiğini söyledi.

Daha önce gerçekleştirdikleri çalışmada Batı Şeria’da yaşayan ve doğuştan dudak-damak yarığı ile hipospadias (yarım sünnet) rahatsızlığı olan 127 kişiyi ameliyat ederek, sağlıklarına kavuşturduklarını ifade eden Dr. Kınık, bu sefer bölgedeki abluka nedeniyle dışarı çıkamayan ve durumları ağır olan hastalara müdahale edeceklerini kaydetti.

Heyette bulunan eski milletvekili ve diş doktoru Süleyman Gündüz de bugüne kadar bölgedeki çalışmalarında yardımlarını esirgemeyen Büyükelçi Tan’a teşekkür etti. Tan’ı, bir süre önce Kudüs’te çektiği fotoğraflardan oluşan serginin açılışına da davet eden Gündüz, Türkiye’nin hem İsrail hem de Filistin halkı tarafından büyük ilgi ve saygı gördüğünü anlattı.

Büyükelçi Tan ise Türk doktorların bölgedeki insani yardımlarda etkili bir rol üstlendiğini belirterek, bunun son derece önemli olduğunu vurguladı. Türkiye’nin, bölgede barış ve istikrarın sağlanması için gösterdiği çabaların tüm kesimlerce takdirle karşılandığını ifade eden Tan, ekip üyelerine görevlerinde başarılar diledi.

Beyin Cerrahı Doç. Dr. Saffet Tüzgen, Ortopedist Op. Dr. Halil Rıfat Çanakçı, Genel Cerrah Op. Dr. Saim Berçin, Diş Hekimi Süleyman Gündüz ve Yeryüzü Doktorları Proje Koordinatörü Dr. Kerem Kınık’tan oluşan ekip, daha sonra Kudüs’e geçti.

Gazze Şeridi’ne giriş ve çıkışların kapalı olduğunu kaydeden ekip üyeleri, aldıkları izinle pazar günü bölgeye geçmeyi planladıklarını bildirdi.