Tüm dünyayı etkisi altına alan domuz gribinde en riskli grubun şişmanlar olduğu ortaya çıktı.

New York– ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yapılan bir araştırma, domuz gribinin sadece küçük yaştakiler üzerinde değil, her yaştan insan üzerinde etkili olduğunu ortaya koydu.

Aynı araştırma, domuz gribine karşı en tehlikede olan grubun ise obezler olduğu sonucuna vardı. Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde yayınlanan araştıma, bu yılın 23 Nisan ile 1 Ağustos tarihleri arasında, hastanelerin acil servislerine giden 1088 domuz gribi hastasından elde edilen verilere dayanıyor.

Araştırmayı gerçekleştiren California Halk Sağlığı Bölümü’nden Doktor Janice Louie, küçük yaştaki çocuklar kadar, yaşlı nüfusun da domuz gribine karşı dayanıksız olduğunu, çocuk ve yaşlıların domuz gribine yakalanmaları durumunda ölme olasılıklarının da hemen hemen aynı olduğunu açıkladı. Doktor Louie, domuz gribine yakalanma durumunda ölme riskinin ise en çok obezlerde olduğunu açıkladı.

Araştırmada, genel olarak domuz gribi teşhisiyle hastaneye kaldırılanların yüzde 11’inin yaşamını yitirdiği, ancak 50 yaşından büyüklerde bu oranın yüzde 20 civarında olduğu belirtildi. Sözkonusu araştırmaya göre, obezlik, domuz gribine yakalanma durumunda zatürre ve solunum yolları hastalıklarından daha çok ölüm nedeni olabiliyor. Aynı araştırma, domuz gribinin şiddetlenmesinde en etkili neden olarak yine obezliği gösteriyor.