Obezite, erkek cinselliğini öldürüyor

Uzmanlar, obezitenin erkek cinselliğini öldürürken kadınların cinsel isteğini arttırdığını ancak yumurtalık kisti, kısırlık, prematüre doğum, düşük gibi hastalıklara yol açtığını söyledi. İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıklar Klinik Şefi Doç. Dr. Mustafa Küçük, obezitenin östrojen ve testosteron salınımını düzensizleştirerek kadın vücudu ile erkek vücudu arasındaki farkları ortadan kaldırdığını söyledi.

Uzmanlar, obezitenin kalp krizi, damar tıkanıklığı, koroner kalp hastalığı, depresyon, alzheimer, osteoporoz, omatizmal hastalıklar, astım, ülser, tansiyon gibi yalnızca fiziksel sorunlara yol açmakla kalmadığını, kişinin cinsel yaşamını da olumsuz yönde etkilediğini kaydetti.

Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Leon Saporta, vücuttaki yağ dokusunun arttıkça erkekteki testosteron salınımının azaldığını, karaciğer yağlanmasının ise erkekteki testosteron hormonunun östrojene dönüşmesine yol açtığını kaydetti.

Saporta, erkek cinselliği için gerekli olan testosteronun azalmasının, cinsel yaşam fonksiyonlarını gerilettiğini belirtti. Kadınlarda ise obezitenin östrojen salınımını artırdığına, böylelikle cinsel isteği yükseltme etkisi olduğuna dikkat çeken Jinekolog Op. Dr. Füsun Tosun Çataklı şöyle konuştu:

Obez kadınlar daha fazla östrojen salgıladığı için onlarda cinsellik isteğinin daha fazla olduğunu söylemeyebiliriz. Ancak obez kadınlarda yumurtalık kisti, kadın kısırlığı, prematüre doğum, düşük gibi sonuçlar daha sık görülüyor.

Kadın erkek fiziği yer değiştiriyor

İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıklar Klinik Şefi Doç. Dr. Mustafa Küçük, dünya nüfusunun yüzde 25’inin, Türkiye’de ise her üç kişiden birinin obez olduğunu vurgulayarak, obezitenin kadın vücudu ile erkek vücudu arasındaki farkları yok ettiğini söyledi.

Küçük, fastfood yiyeceklerde kullanılan trans yağların östrojen ile testosteron salınımını değiştirdiğini de belirtti. Küçük, kadınlarda trans yağın etkisiyle vücuttaki yağ salınımını östrojenin yerine testosteronun devraldığını, erkeklerde ise tam tersi bir durumun gerçekleştiğini, böylelikle alışılanın aksine göbek yağı bağlayan kadınlar ile basen bölgesi büyüyen erkeklerin giderek arttığını anlattı.

Doç. Dr. Küçük, obeziteden korunmak için doğal beslenme, öğün azaltma, hareketi artırma, sebze, meyve ile çiğ yiyecek tüketimini tavsiye etti.