Küçük Hindistan: Hakkari

Hakkari, cadde ve sokaklara başıboş bırakılan inekler yüzünden ‘küçük Hindistan’a dönüştü…

 Çöplüklerden beslenen, cadde ve sokakları pisleyen, başıboş dolaşarak hem yayalar, hem de sürücüler için sıkıntı oluşturan inekler, belediyenin aldığı karar doğrultusunda toplanmaya başlandı.

10 kişilik zabıta ekibi, cadde ve sokakları adeta mesken tutan başıboş inekleri yakalayarak, araçlarla kent merkezinden 5 kilometre uzaklıktaki Gopsi mevkisinde oluşturulan barınağa götürdü.

İneklerinin zabıta ekiplerince toplandığını öğrenen vatandaşlar ise geri almak için barınağa akın etti. Zabıta ekipleri ile vatandaşlar arasında tartışma yaşanması üzerine barınağa gelen Belediye Başkan Yardımcısı Hatice Demir ve Zabıta Amiri Fahri Berkaya, vatandaşları son kez uyardı.

Sorumsuzca davranışlar nedeniyle cadde ve sokaklarda beslenen ineklerin, kenti adeta köy görünümüne dönüştürdüğünü vurgulayan Demir, bugüne kadar inek sahiplerinin konuya duyarsız kaldığını ifade etti.

Barınağa bırakılan ineklerin, para cezası kesilerek, tutanak karşılığı sahiplerine son kez teslim edileceğini bildiren Demir, şunları söyledi:
”Zabıta ekiplerimiz çarşıda gıda, sağlık ve benzeri konuları takip etmek yerine sürekli ineklerin peşinde koşuyor. Yaptığımız toplantıda bu ineklerin toplatılmasına karar verdik. İnek sahiplerine sürekli uyarıda bulunduk. Ancak, bu uyarılarımız bugüne kadar dikkate alınmadı. Bizim amacımız özellikle yaz aylarında cadde ve sokaklarda başıboş dolaşan, yaşamı olumsuz etkileyen, kentte kötü görüntü oluşturan bu sorunu gidermek. İl Müftülüğü ve muhtarlar aracılığıyla inek sahiplerini bir kez daha uyaracağız. Bundan sonra başıboş inekleri keserek, etini dar gelirli ailelere dağıtacağız.”

Öte yandan; Hindistan’da, Hindu geleneğinden dolayı inek en kutsal hayvan olarak görülür. İstemeyerek de olsa ineğin öldürülmesi büyük bir günah sayılır.

Hindistan’da sokaklarda sıcaktan bunalmış, iyice hantallaşmış, bir deri bir kemik kalmış ineklere rastlanılması doğaldır. İnekler cadde ve sokaklarda diledikleri gibi dolaşır, yaya kaldırımları üzerinde güneşlenir, tapınaklara girer, pazar yerlerine pislerler, kimse onlara ilişmez hatta saygıyla selamlarlar.